Arbuz to owoc czy warzywo?

Arbuz to owoc czy warzywo
Arbuz to owoc czy warzywo
ikona podziel się
Opublikowano: 19.05.2023 r., 17:44 | Autor: Oliwia Gawron

Przez większość czasu arbuz był uważany za owoc, ostatni jednak zaczęto rozmyślać, klasyfikować go jako warzywo.

Jak jest naprawdę?

  1. Z botanicznego punktu widzenia, arbuz to owoc, ponieważ jest dużą, soczystą jagodą, która głównie składa się z wody.
  2. Z częstego kulinarnego wykorzystania klasyfikuje się go jako warzywo.

Arbuz to owoc czy warzywo? Co jeszcze warto wiedzieć?

Arbuz niegdyś przez wszystkich uważany za owoc w pewnym momencie wzbudził wiele kontrowersji.

Zaczęto zastanawiać się czy arbuz to owoc, czy warzywo? Zastanawiasz się, jak jest naprawdę? Odpowiadamy!

Na całą sprawę związaną z arbuzem należy spojrzeć nieco szerzej.

  1. Z powszechnego zastosowania kulinarnego arbuz to warzywo, które coraz częściej wykorzystujemy do wielu potraw takich jak:
  2. sałatka z arbuzem i serem feta,
  3. smoothie z arbuzem,
  4. ciasto arbuz.
  5. Jednak z naukowego punktu widzenia arbuz należy do roślin z rodziny dyniowatych,

do grupy owoców, ponieważ zawiera nasiona i wyrasta z kwiatów, dodatkowo jest wielką soczystą jagodą. Powszechne przyjęto, że arbuz to owoc i większość z nas tak go traktuje.

Arbuz głównie składa się z wody, zawiera jej, aż 92%, dodatkowo ma niewielkie ilości witamin i składników mineralnych. Warto wspomnieć, że jest źródłem przeciwutleniaczy, które odpowiadają za usuwanie wolnych rodników z naszego organizmu, przez co pomagają chronić organizm przed rozwojem chorób nowotworowych.

Oprócz tego owoc ten zawiera:

• Witaminę A i witaminę C, które głównie odpowiadają za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego, jeśli zmagasz się z wysokimi wartościami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, co może doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu koniecznie sięgnij po arbuza.

• Potas, który jest odpowiedzialny za szybsze wydalanie nadmiaru sodu z organizmu, który też przyczynia się do zwiększenia ciśnienia krwi.

• Oraz magnez, po który większość z nas sięga w postaci suplementów diety. Wpływa on na elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew może swobodnie przez nie przepływać. Ponadto zapobiega spadkowi poziomu potasu i wzrostowi stężenia sodu w organizmie.

Arbuz zawiera niewiele kcal w 100 g produktu, ale charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, co będzie bardzo ważną informacją do osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, do których należy insulinooporność czy cukrzyca typu II.

Skoro już wiesz, czym jest arbuz, nie musisz się zastanawiać, że powinien się on znaleźć w naszej codziennej diecie. Jednak jak włączyć go do swojej diety?

To nic trudnego śmiało możesz postawić na orzeźwiające smoothie, wystarczy tylko, że zmiksujesz kawałki arbuza z odrobiną soku z cytryny i miętą, w kilka minut masz gotowy napój, który idealnie sprawdzi się na upalne dni. Śmiało możesz przygotować też nieco bardziej pożywny posiłek, czyli sałatkę z arbuzem i serem feta. Wystarczy, że pokroisz takie składniki jak ogórek, pomidor, cebula czerwona, oliwki a na końcu dodasz kawałki arbuza i sera feta. Całość dopraw solą i pieprzem oraz skropl oliwą z oliwek. Taka propozycja idealnie sprawdzi się na kolacje lub obiad w ciągu słonecznych, letnich dni, dodatkowo arbuz poprzez swoja wysoka zawartość wody zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Jest to najlepszy pomysł na posiłek w ciągu ciepłych i upalnych dni. Podczas wysokich temperatur, które coraz częściej występują w naszej strefie geograficznej, wielu z nas traci apetyt i zapomina o spożywaniu posiłków. Oczywiście nie jest to dobry pomysł, warto postawić wtedy na chłodne, orzeźwiające napoje i posiłki.

Dlatego zapamiętaj mój prosty przepis na obiad w ciepłe dni i wykorzystaj go. Skoro już wiesz, jak wykorzystać ten pyszny owoc, wykorzystaj mój sprawdzony przepis.

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto