Zupa ogórkowa

zupa ogórkowa

Zupa ogórkowa jest jedną z najpyszniejszych i najbardziej zdrowych zup, które przyrządzamy w Polsce. Nie dość, że dzięki ogórkom zawiera wiele cennych witamin i minerałów dla zdrowia, to w dodatku ma właściwości lecznicze. Gotowana na warzywach zupa syci i rozgrzewa, będąc przy tym mało kaloryczna. Poza tym zupa ogórkowa zawiera ważny w odchudzaniu chrom i błonnik, który poprawia metabolizm i ułatwia procesy zachodzące w jelitach. Zupa również świetnie nawadnia, a także upraszcza usuwanie wody z organizmu, jednocześnie skutecznie oczyszczając go z toksyn.

Zupa ogórkowa - przepisy

Zupa ogórkowa – proste przepisy na zupę ze świeżych i kiszonych ogórków

Zupa ogórkowa to jedna z najbardziej popularnych zup w naszym kraju. Niektóry Polacy uważają, że to najlepsza domowa zupa, jaką można zrobić na obiad. Nie dość, że jest bardzo dobra i prosta do zrobienia, to w dodatku jest niezwykle smaczna. Z czego powinna się składać tradycyjna ogórkowa? Jak ugotować tę przepyszną zupę dla całej rodziny? Sprawdź właściwości zupy i dowiedz się, jak zrobić ogórkową, krok po kroku.

Prosta, smaczna zupa ogórkowa – sprawdź najlepszy przepis na ogórkową!

Jak smakuje domowa zupa ogórkowa? Dlaczego Polacy tak bardzo ją lubią?

Ogórkowa to tradycyjna polska zupa, która wywodzi się z naszej rodzimej kuchni. Powinno się oryginalnie gotować ją na wywarze mięsnym – zwykle są to żeberka. Do wywaru wrzuca się również włoszczyznę w postaci pietruszki, pora, marchewki i selera. Powinny też oczywiście pojawić się w ogórkowej przyprawy, mianowicie ziele angielskie, liście laurowe i pieprz. W zupie ogórkowej, jak sama nazwa wskazuje, nie może oczywiście zabraknąć ogórków kiszonych. Niektórzy dodają do zupy również pokrojone w kostkę ziemniaki. Zupa ogórkowa to jedna z najbardziej ulubionych zup Polaków. Jej przyrządzenie jest szybkie i proste, a składniki łatwo dostępne i tanie. Wiele osób uważa, że to najlepsza zupa na okres jesienno-zimowy, gdyż potrawa wspaniale rozgrzewa i syci. Z kolei latem niektórzy przyrządzają z niej krem, aby serwować go następnie z grzankami jako lekkie i pełnowymiarowe danie dla całej rodziny.

Zupa ogórkowa bardzo różni się od innych zup w naszym kraju. Na pewno ma ona bardziej wyrazisty, kwaskowaty posmak, a także ciekawy zapach. Mimo nisko kaloryczności zupa jest bardzo treściwa i potrafi na długo zaspokoić głód. Jest przy tym lekka dla żołądka, zatem idealna dla osób borykających się z nadwagą albo problemami jelit. Co ciekawe, wcale nie trzeba przyrządzać jej na mięsie – możesz użyć do tego samych warzyw, a zupa nadal będzie bardzo smaczna. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zupę ogórkową zabarwić da się śmietaną. Podniesie to kaloryczność potrawy, jednak nada też zabielonej nią zupie niezwykłego, delikatnie śmietankowego posmaku, przełamując kwaskowatą nutę w ogórkowej.

Czy zupa ogórkowa jest zdrowa? Poznaj właściwości najsłynniejszej zupy w Polsce

Zupa ogórkowa jest bardzo zdrowa, głównie dzięki zawartości ogórków kiszonych. Właśnie one dostarczają do organizmu wiele cennych minerałów oraz witamin. Ogórki kiszone polecane są na diecie redukcyjnej, ponieważ są w stanie skutecznie wspierać procesy metaboliczne i przyspieszać zrzucanie kilogramów. Dzięki ogórkom kiszonym można również pozbyć się nadmiaru wody w organizmie, dlatego też osoby będące na diecie odchudzającej lub mające problemy z jelitami, chętnie jedzą zupę ogórkową. W 100 g ogórków kiszonych jest niecałe 10 kilokalorii, a to naprawdę niewiele. Warto wiedzieć, że domowa zupa ogórkowa bogata jest w liczne witaminy, takie jak A, C i K. Sporo w niej również kwasu foliowego, będącego niezbędnym składnikiem mineralnym – zwłaszcza dla kobiet w ciąży. W zupie ogórkowej znajduje się też sporo potasu, manganu, magnezu i fosforu.

Kiszone ogórki mają wiele właściwości odżywczych, co czyni je remedium na wiele chorób i różnych dolegliwości. W dodatku ogórki kiszone są znacznie lepiej przyswajalne niż świeże. Ich właściwości pomagają w prawidłowej pracy naszych nerek, a także układu moczowego. Jeśli cierpisz na nadkwasotę żołądka, warto regularnie jeść zupę ogórkową, aby zlikwidować dokuczliwe zaparcia. Dzięki witaminom, które znaleźć można również w ziemniakach, włoszczyźnie i przyprawach do ogórkowej, uważa się danie za jedno z najzdrowszych, jeśli chodzi o polskie zupy. Potas obecny w ogórkowej pozwala za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, cynk obniża poziom cholesterolu, magnez wspiera układ immunologiczny, wapń to podstawowy budulec kości i zębów, a miedź chroni przed osteoporozą. Witaminy w zupie pozytywnie oddziałują na odporność organizmu, będąc jednocześnie cennym źródłem antyoksydantów i spowalniając procesy starzenia się skóry.

Warto zapamiętać, że w trakcie kiszenia dezaktywacji ulega askorbinaza, która jest zawarta w świeżych ogórkach. To enzym, który powoduje rozpad cennej dla organizmu witaminy C. Właśnie dlatego, gdy ogórki się ukisi, problem dezaktywacji enzymu znika, a witamina C przetransportowana zostaje do komórek naszego ciała. Jako że w ogórkach kiszonych znajduje się m.in. kwas mlekowy, będą one skutecznie wspomagać przyswajanie związków mineralnych z zupy ogórkowej. Właśnie dlatego zupa ta uważana jest za jedną z najsmaczniejszych, ale i najbardziej zdrowych w Polsce.

Przepis na zupę ogórkową, krok po kroku – zobacz, jakie składniki kupić!

Klasyczna zupa ogórkowa – składniki, przyprawy i dokładny przepis

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zrobić pyszną i zdrową zupę ogórkową? Chcesz zaskoczyć najbliższych jej wyjątkowym smakiem? Warto zatem wykorzystać ten przepis, który pozwoli na ugotowanie naprawdę pożywnego dania dla całej rodziny. Zupa ogórkowa będzie idealna zarówno na sycący obiad, jak i smaczną kolację. Przepis na zupę jest dość prosty, więc z jej przyrządzeniem spokojnie poradzi sobie każdy – nawet najwięksi amatorzy gotowania. Do ugotowania zupy potrzebować będziesz następujących składników spożywczych: szyjka indycza, skrzydełko indycze, pietruszka, por, marchewka, seler korzeniowy, ziemniaki, ogórki kiszone, suszone grzyby, koperek, śmietana 18% i przyprawy do smaku: ziele angielskie, pieprz w ziarnach, liść laurowy i sól.

Najpierw ugotuj pietruszkę, seler i marchew. Obierz wszystko, po czym pokrój na możliwie duże kawałki. Przekrój por wzdłuż, zaraz po jego uprzednim umyciu. Umyj zakupione części indyka i włóż je do dużego garnka. Dodaj do mięsa przygotowane warzywa oraz suszone grzyby. Dorzuć przyprawy do smaku i wlej wodę do garnka, po czym przykryj go pokrywką. Całość doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj przez półtorej godziny na niewielkim ogniu. Zetrzyj ogórki kiszone na tarce, obierz ziemniaki i pokrój je w kostkę, następnie włóż do miski z wodą, żeby nie zrobiły się ciemne. Po przyrządzeniu bulionu należy wszystko wyciągnąć z niego cedzakową łyżką, a następnie umieścić w osobnym garnuszku.

Na kuchence postaw garnek z bulionem i wrzuć do niego odcedzone, pokrojone ziemniaki. Gotuj przez kwadrans. Pokrój marchew na małe kawałki, obierz mięso i oddziel je od kości, dzieląc na mniejsze kawałki. Dodaj ogórki kiszone i gotuj przez kilka minut na małym ogniu. Wrzuć mięso i marchew do zupy. Następnie wlej śmietanę do osobnego rondelka i dodaj do niej łyżeczkę bulionu. Wymieszaj, aby w ten sposób zahartować śmietanę, po czym wlej ją do zupy i delikatnie zamieszaj. Zanim zaserwujesz zupę najbliższym, udekoruj ją posiekanym drobno koperkiem.

Zupa ogórkowa jest jedną z najbardziej klasycznych zup w naszym kraju. Uwielbiamy ją za wspaniałe właściwości odżywcze, ale też niepowtarzalny smak i aromat. Można przygotować ogórkową zarówno na wywarze mięsnym, jak i warzywnym. Dzięki ogórkom kiszonym ma ona bardzo specyficzny smak, wyróżniający się na tle innych zup. Jeśli chcesz, aby zupa nabrała jeszcze bardziej wyrazistego smaku, zawsze można starte ogórki kiszone delikatnie podsmażyć na łyżce masła. Jest to jednak rozwiązanie wyłącznie dla osób, które nie mają problemów z nadwagą.

Przepis na zupę ogórkową ze świeżych ogórków – jak ją zrobić?

Jeśli masz ochotę na pożywną i pyszną zupę, spróbuj zrobić właśnie ten przepis! Zupa ze świeżych ogórków jest nie tylko smaczna, ale i niezwykle treściwa. Dzięki zawartych w niej składnikach zupa jest bardzo zdrowa, zatem polecana dosłownie dla wszystkich. Daniem zachwyceni będą zarówno dorośli, jak i dzieci. Można spożywać zupę na obiad, ale też lekką kolację. W celu przygotowania zupy ogórkowej należy zaopatrzyć się w następujące składniki: ogórki gruntowe, pietruszka, marchew, seler korzeniowy, por, ziemniaki, olej rzepakowy, śmietana 18%, mąka pszenna pełnoziarnista, koperek, bulion warzywny i przyprawy do smaku: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i sól.

Przekrój pora na ćwiartki i pokrój go na plasterki. Rozgrzej olej w garnku, następnie dodaj do niego warzywo. Smaż przez kilka minut na niewielkim ogniu. Gdy kupiłeś młode warzywa, porządnie je umyj. Jeśli korzystasz z przechowywanych warzyw (np. w lodówce), dokładnie je obierz. Warzywa trzeba zetrzeć na tarce, po czym dodać do garnka – poza ogórkiem, bo jego trzeba odłożyć. Smaż warzywa przez maksymalnie dwie minuty, następnie zalej je bulionem. Dopraw do smaku. Dodaj ziemniaki, które wcześniej obierzesz i pokroisz w kostkę. Gotuj przez kwadrans – czasami może być to więcej lub mniej, w zależności od wybranej odmiany ziemniaków. Nie można ich jednak rozgotować, bo te używane w zupie muszą być nieco twarde. Dodaj do zupy ogórki i zagotuj danie. Na patelni rozgrzej olej i wrzuć na nią masło. Podsmaż i zamieszaj z dolewanymi kolejno pięcioma chochelkami zupy. Dodawaj śmietanę (stopniowo), wciąż mieszając. Tak przygotowaną zasmażkę zagotuj i dodaj do zupy razem z drobno posiekanym koperkiem.

Zupa ogórkowa ze świeżych ogórków to jedna z najsmaczniejszych i jednocześnie najłatwiejszych do przygotowania wersja dania. Zupa jest bardzo wyrazista w smaku, będąc równocześnie znacznie delikatniejsza niż zupa z kiszonych ogórków. Co ważne, przepis jest też nieco prostszy, bo nie trzeba osobno gotować ziemniaków – wszystko da radę przyrządzić w jednym garnuszku. Jako że starte warzywa gotują się krócej, zachowują znacznie więcej wartości odżywczych. W zupie ze świeżych ogórków znajduje się mnóstwo cennych składników mineralnych i witamin, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto