Włoskie ciasta

włoskie ciasta

Włoskie ciasta - tradycyjne wypieki, również na zimno, które mają swoje korzenie we Włoszech. Są one wynikiem zamiłowania Włochów do kawy, do której uwielbiają zajadać słodkości. Przepisy na włoskie ciasta obejmują przede wszystkim takie wypieki i desery na zimno jak Panna Cotta, Tiramisu, Florentynki, Cantuccini, Panettone, Amaretii, czy też Cannoli. We włoskich ciastach nie brakuje migdałów, bakalii, kawy, czy też czekolady. Ich nuta jest wyraźnie inna w porównaniu do polskich ciast, które najczęściej są biszkoptowe lub ucierane.

Włoskie ciasta - przepisy

Włoskie ciasta - proste przepisy na tradycyjne włoskie wypieki

Włoska kuchnia wcale nie musi nam się kojarzyć wyłącznie z pizzą i makaronami. Okazuje się, że jest to kraj, w którym również nie brakuje propozycji na wyborne słodkości. Warto zatem sprawdzić, jakie są tradycyjne wypieki we Włoszech, a także które z nich będą posiadały proste przepisy.

Włoskie ciasta bez pieczenia - Panna Cotta

Przeglądając różne przepisy na włoskie ciasta, najczęściej spodziewamy się placków, które przypominają te, które pieczemy na co dzień w Polsce. Okazuje się jednak, że Włosi mają swój styl, a wśród nich prowodyr wiodą głównie desery na zimno. Do jednych z nich zalicza się Panna Cotta, którą przyrządza się na bazie gotującej się śmietanki. Deser wywodzi się z północnego regionu Włoch, jednak swoim aksamitnym i słodkim smakiem podbił serca wielu Europejczyków.

Chcąc się dowiedzieć, jak przygotować najlepsze włoskie desery bez pieczenia, będziemy potrzebować następujące składniki:

  • 0,5 litra śmietany kremówki 30% lub 36%
  • 4 płaskie łyżki białego cukru
  • 3 łyżki żelatyny
  • Cukier wanilinowy

Proste przepisy na włoskie desery są nie tylko najlepsze w smaku, ale również nie będą one wymagać od nas zbyt wielkiego zaangażowania. Jeżeli chcemy zrobić Panna Cottę, to w tym celu musimy zagotować śmietanę kremówkę z dodatkiem cukrów. Cały czas gotując i mieszając, w osobnym naczyniu rozpuszczamy żelatynę w niewielkiej ilości wody. Pod koniec gotowania, czyli po ok. 10 minutach, dodajemy powoli żelatynę. Dokładnie mieszamy, tak aby w naszym deserze nie było grudek.

Ugotowaną śmietankę przelewamy do wybranych foremek lub szklanek. Aby łatwiej wyjmować z nich desery, możemy je przelać bardzo zimną wodą lub też posmarować je niewielką ilością oleju. Następnie po wystudzeniu, wkładamy śmietanę w foremkach na całą noc do lodówki. Tradycyjne włoskie desery na zimno typu Panna Cotta podajemy najczęściej z owocami lub musami owocowymi. Doskonale sprawdzą się truskawki, maliny, czy też borówki.

Tradycyjne włoskie wypieki - proste przepisy na Florentynki

Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić włoskie ciasta, najlepsze będą z pewnością słodkie ciasteczka określane jako Florentynki. Ich nazwa wzięła się oczywiście z Florencji, jednego z najpopularniejszego regionów we Włoszech. Są one doskonałym dodatkiem do pysznej kawy, która u Włochów stanowi jeden z najważniejszych rytuałów. Najczęściej robi się je z migdałów, orzechów oraz suszonych owoców. Oczywiście włoskie wypieki możemy również modyfikować według swojego uznania.

Przepisy na włoskie ciasta tego typu będą zawierać w sobie przede wszystkim śmietanę kremówkę 30%, masło, miód oraz biały cukier. Czasami omijana jest śmietana kremówka, lub też zamiast masła i kremówki dodaje się samo białko kurzego jajka. Wszystkie składniki się ze sobą dokładnie miesza po wcześniejszym podgrzaniu.

Następnie dodajemy swoje ulubione bakalie. Mogą to być tylko płatki migdałowe, słonecznik, orzechy, ale także suszona żurawina, rodzynki, suszone morele, czy też kandyzowane owoce. Dla niektórych najlepsze włoskie wypieki wyjdą, jeżeli dodamy do nich wyłącznie otartą skórkę pomarańczy bądź cytryny. Tak przygotowaną masę nakładamy na papier do pieczenia w formie okrągłych ciasteczek. Florentynki pieczemy przez ok. 10-15 minut w 180 stopniach Celsjusza.

Proste przepisy na tradycyjne włoskie wypieki - Cannoli

Przeglądając proste przepisy na włoskie ciasta i desery, zobaczymy, iż bardzo często wiążą się z nimi pewne historie. Tak jest również z włoskim deserem Cannoli, czyli kruchymi rurkami smażonymi na głębokim tłuszczu. Ich historia ponoć sięga już IX wieku. Do ich przygotowania przydadzą się specjalne metalowe foremki. Będziemy potrzebować następujące składniki:

  • 300 g mąki pszennej
  • 4 łyżki białego cukru
  • 1,5 łyżki masła
  • 2 jajka
  • ⅓ szklanki białego wina

Okazuje się, że włoskie wypieki bez pieczenia również są najlepsze w smaku. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak zrobić włoskie ciasta tego typu, to wystarczy ze sobą połączyć wszystkie składniki, a następnie zagnieść. Następnie dajemy ciastu “odpocząć”, zawijając je w folię, a następnie odkładając do lodówki na przynajmniej dwie godziny. Po tym czasie ciasto wałkujemy i wycinamy koła o średnicy przynajmniej 8 cm. Im średnica będzie większa, tym uzyskamy dłuższe rurki.

Następnym krokiem będzie owinięcie każdej porcji ciasta wokół metalowej foremki. Tak przygotowane rurki smażymy w głębokim i dobrze rozgrzanym oleju. Po wystudzeniu możemy przejść do ich nadziewania. Najlepsze Cannoli będzie smakować z serkiem ricotta wymieszanym z cukrem wanilinowym lub ekstraktem z wanilii. Natomiast końce rurek możemy ozdobić kandyzowanymi wiśniami. Całość posypujemy cukrem pudrem i możemy podawać po wcześniejszym schłodzeniu.

Włoskie ciasta czekoladowe - Torta Tenerina

Już wiemy, że znajdziemy bez problemu liczne przepisy na włoskie ciasta bez pieczenia. Jednak, jeżeli zależy nam na tym, aby znaleźć najlepsze ciasto pochodzące z Włoch, które swoją formą będzie najbardziej przypominać nasze placki, to doskonale sprawdzi się Torta Tenerina. Jest to czekoladowe ciasto wywodzące się z Ferrary. Jak zrobić włoskie ciasta tego typu? Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować:

  • 2 tabliczek gorzkiej czekolady
  • 3-4 jajek (w zależności od wielkości)
  • 0,5 kostki masła
  • ⅔ szklanki białego cukru
  • ¼ szklanki mąki pszennej
  • Szczypty soli
  • Cukru pudru do posypania

Już wiemy nie od dziś, że najlepsze bywają właśnie proste przepisy. Dlatego doskonale sprawdzą się tutaj wypieki takie jak Torta Tenerina. W ten sposób możemy nacieszyć się wyjątkowym, smakiem czekolady w nieco innej formie. Przygotowanie zaczynamy od rozpuszczenia czekolady w kąpieli wodnej. Następnie do miseczki dodajemy masło. Całość zestawiamy z palnika, od czasu do czasu mieszając.

W tym samym czasie oddzielamy żółtka od białek, które następnie miksujemy z cukrem, tworząc puszysty kogel-mogel. Do ubitych żółtek dodajemy wcześniej rozpuszczoną czekoladę. Kolejnym etapem jest dodanie do czekoladowej masy przesianej mąki. Konieczne jest dokładne wymieszanie, tak aby nie powstały grudki. Ostatecznie do ciasta dodajemy ubite na sztywno białka ze szczyptą soli. Pamiętajmy, aby całości nie miksować mikserem, a najlepiej do tego celu użyć szpatułki.

Włoskie ciasta pieczemy w 180 stopniach do suchego patyczka przez ok. 20-30 minut. Na koniec ciasto posypujemy cukrem pudrem. Nie powinno nas zdziwić to, iż ciasto nie wyrośnie zbyt wysokie, ponieważ nie dodajemy do niego proszku do pieczenia. Możemy również polać ciasto polewą czekoladową, jednak wtedy nie będzie to tradycyjny przepis na włoskie wypieki.

Dlaczego włoskie ciasta są najlepsze?

Widząc, jak zrobić włoskie ciasta zarówno te bez pieczenia, na zimno, jak i również w bardziej tradycyjny sposób, przekonujemy się, że są one najlepsze do kawy. Bardzo często różnią się one między sobą składem. Przez co niektóre przepisy na włoskie ciasta są wyjątkowo słodkie, a inne już nieco bardziej wytrawne w smaku.

Ponadto możemy je dowolnie modyfikować według swojego uznania. Takim przykładem jest, chociażby Panna Cotta na zimno, czy też Florentynki. Dobrze jest również cały czas uczyć, jak zrobić włoskie ciasta, których tutaj nie wymieniono. Dzięki temu będziemy mogli nieustannie poszerzać swoje podróże kulinarne po południowoeuropejskich słodkościach.

Włoskie ciasta jako tradycyjne wypieki. Zobacz, jak zrobić włoskie ciasta, a także, jakie są najlepsze proste przepisy na desery na zimno, które serwowane są we Włoszech.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto