Śniadanie dla cukrzyka

śniadanie dla cukrzyka

Śniadanie dla cukrzyków powinno być odpowiednio skomponowane. Diabetycy muszą bowiem utrzymywać stały poziom cukru we krwi. Śniadania dla cukrzyków pozwalają im unikać wahań poziomu glukozy oraz jej gwałtownych skoków. Skoki glukozy doprowadzają do spadku energii lub zmęczenia, co jest częstą przypadłością cukrzyków. Co ciekawe, śniadanie dla diabetyków wcale nie musi być nudne i niesmaczne. Większość z nich jest pyszna, wysokowartościowa i pełna cennych minerałów oraz witamin. Właśnie dlatego warto nauczyć się przyrządzania śniadań dla cukrzyków.

Śniadanie dla cukrzyka - przepisy

Śniadanie dla cukrzyka – szybkie i smaczne potrawy dla diabetyków

Śniadanie dla cukrzyka może być smaczne i pełne wartościowych składników odżywczych. Co ważne, śniadania z niskim indeksem glikemicznym są nie tylko proste do przygotowania, ale i stosunkowo tanie. Przepisy na takie śniadania są na tyle łatwe, że nawet amator w kuchni powinien znakomicie sobie z nimi poradzić. Jak zrobić dobre i szybkie śniadanie dla diabetyków? Jak się robi potrawy o niskim indeksie glikemicznym? Przeczytaj.

Proste, tanie i smaczne śniadanie dla cukrzyka – jak zrobić?

Dlaczego cukrzycy powinni jeść dedykowane dla nich śniadania?

Cukrzycy powinni zwracać szczególną uwagę na indeks glikemiczny w potrawach. Jest to specjalna skala określająca, jak szybko rośnie poziom cukru we krwi, gdy spożyjemy wybrane danie lub produkt. Im wyższa jest skala ig w posiłku, tym szybciej cukier będzie podnosić się we krwi. Właśnie dlatego cukrzycy powinni jeść śniadania z niskim indeksem glikemicznym, które będą powoli się wchłaniać i stopniowo trawić. Dzięki temu do organizmu diabetyków energia dostarczana będzie cały czas na podobnym poziomie, więc poziom cukru nie będzie gwałtownie się podnosić. Czy tego typu śniadanie będzie nie tylko dobre, ale i zdrowe? Oczywiście, że tak! Dedykowane śniadanie dla cukrzyka pomaga unikać wahań cukru we krwi oraz utrzymać stabilność energetyczną. W ten sposób można nie tylko skutecznie zapobiegać zmęczeniu organizmu, ale też spadkowi koncentracji w ciągu dnia.

Dzięki śniadaniom o niskiej zawartości węglowodanów można być dłużej sytym. Wszystko za sprawą obecności w nich zarówno błonnika, jak i białka czy tłuszczów. Jedzenie śniadań o niskim ig sprawia, że w ciągu dnia nie odczuwa się wilczych napadów głodu. Dzięki temu można lepiej zapanować nad apetytem i skuteczniej utrzymać prawidłową masę ciała. Dieta o niskim indeksie glikemicznym pozwoli również lepiej zapanować nad apetytem. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że utrzymasz prawidłową masę ciała. Dieta o niskim indeksie glikemicznym polecana jest nie tylko diabetykom, ale też osobom dbającym o swoje zdrowie. Niskowęglowodanowe posiłki mogą pomóc w utrzymaniu np. zdrowego serca. Ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych spada do minimum. Należy również podkreślić, że śniadania dla cukrzyków powinny bazować na naturalnych składnikach – owocach jagodowych, warzywach, zdrowych tłuszczach i niektórych pełnoziarnistych produktach węglowodanowych. Właśnie takie dostarczają organizmowi niezbędne składniki mineralne.

Placki z orzechami – łatwe i szybkie śniadanie dla cukrzyka

Proteinowe placki z orzechami mogą być świetnym pomysłem na śniadanie dla diabetyków. Dzięki nim można skutecznie obniżyć cukier i glukozę we krwi. Poza tym placuszki z orzechami są pożywniejsze niż klasyczne placki z ziemniakami. Co ważne, nie musisz mieć specjalnej wiedzy kulinarnej, żeby przygotować śniadanie. Aby przyrządzić placuszki dla cukrzyków, wystarczy zaopatrzyć się w kilka produktów spożywczych: masło z orzechów laskowych, odżywkę białkową, ser twarogowy półtłusty, tarte orzechy włoskie, jajka, miód, masło i sól.

Wsyp tarte orzechy do osobnej miseczki. Oddziel żółtka od białek i połącz białka z solą. Zmiksuj całość na puszystą pianę. Dodaj odżywkę białkową i żółtka do sera twarogowego. Zblenduj masę i połącz razem z ubitymi białkami. Ręcznie zamieszaj całość łyżką. Masło rozgrzej na patelni, po czym wylewaj po jednej łyżce – placuszki powinny być okrągłe, więc staraj się je właśnie tak uformować. Następnie przykryj i smaż z obu stron przez ok. 5 minut na wolnym ogniu. Placuszki powinny usmażyć się na złoto. Wrzuć do blendera tarte orzechy i dodaj masło orzechowe, sól oraz miód. Zblenduj na konsystencję karmelu i posmaruj placki tak przygotowaną masą.

Przepisy na pyszne śniadanie dla cukrzyka – sprawdź, jak się robi

Filet z kurczaka z warzywami – proste i smaczne danie dla cukrzyka

Śniadania dla cukrzyków mogą być smaczne, różnorodne i pełne wartościowych minerałów oraz witamin. Wśród polecanych dań wyróżnia się filet z kurczaka z warzywami. Możesz go przygotować na zdrowe i sycące śniadanie, które nie spowoduje skoków poziomu cukru. To idealna propozycja na pożywny posiłek o niskim ig. Aby zrobić śniadanie dla diabetyków, zaopatrz się w następujące produkty spożywcze: piersi z kurczaka, papryka zielona i czerwona, papryka ostra i wędzona, cebula, czosnek, marchewka, seler, olej rzepakowy, sól i pieprz. Umyj kurczaka i pokrój w średniej wielkości kostkę. Rozgrzej olej na patelni. Wrzuć pokrojoną w kostkę cebulę. Dodaj przepuszczony przez praskę czosnek. Wrzuć mięso na patelnię i powoli je obsmażaj. Dopraw całość do smaku, następnie pokrój w słupki obie papryki i marchewkę. Zetrzyj seler na tarce, po czym dorzuć do reszty składników. Duś wszystko pod przykryciem, aby utworzył się naturalny sos. Zjedz śniadanie na ciepło, żeby przyswoić jak najwięcej drogocennych witamin oraz minerałów.

Filet z kurczaka z warzywami może być doskonałym pomysłem na śniadanie dla cukrzyków. Chude mięso w połączeniu z warzywami świetnie wpływa na zdrowie diabetyków, nie powodując skoków cukru. Kurczak jest w dodatku łatwo przyswajalnym mięsem, które dostarcza do organizmu mnóstwo wartościowych składników mineralnych oraz witamin. W dodatku jego przygotowanie jest proste i zajmuje mało czasu – na upartego możesz zrobić je przed pójściem do pracy. Nawet najwięksi laicy w kuchni powinni świetnie poradzić sobie z przygotowaniem przepisu. Filet z kurczaka idealnie wpisuje się w jadłospis cukrzyków. Nie jedz go jednak razem z ziemniakami, makaronem lub ryżem, ponieważ te trzy konkretne produkty nie służą dobrze diabetykom – zwłaszcza jedzone na śniadanie.

Sałatka z jajkiem i brokułem – śniadanie dla cukrzyka

Zastanawiasz się, co przygotować na śniadanie, mając problemy z cukrem? Genialnym pomysłem jest przyrządzenie sałatki z jajkiem i brokułem. Jest zdrowa, treściwa i pełna cennych witamin oraz minerałów. Jedząc sałatkę, poziom cukru nie będzie gwałtownie skakał. Takie śniadanie sprawdzi się nie tylko jako pierwszy posiłek dnia. Sałatkę można równie dobrze zjeść m.in. na kolację lub przekąskę na imprezie. To fit danie dla diabetyków oraz osób będących na diecie redukcyjnej. Aby przygotować sałatkę, należy kupić kilka produktów: jajka, jogurt naturalny 2%, pomidory, nasiona słonecznika, masło, chleb razowy żytni, brokuły, czosnek, pieprz i sól.

Śniadanie łatwo przygotować. Najpierw ugotuj brokuł i jajko, po czym pokrój wszystko w kostkę. Jogurt naturalny mieszamy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i pozostałymi przyprawami. Kawałki ugotowanego brokułu włóż do osobnej miski. Dorzuć pomidora i jajko, następnie posyp nasionami słonecznika i polej sosem. Sałatkę serwuj z chlebem razowym posmarowanym masłem.

Jajecznica dla cukrzyków – polecane rodzaje na śniadanie

Jajecznica jest jednym z najczęściej polecanych pomysłów na śniadanie dla cukrzyków. Nie dość, że jest smaczna, to w dodatku łatwa do zrobienia. Do przyrządzenia jajecznicy nie trzeba mieć żadnych zdolności kulinarnych. Aby zrobić ją na śniadanie, powinieneś oczywiście zaopatrzyć się w jajka – kurze, przepiórcze, kacze lub strusie. Do smażenia wykorzystać możesz dowolny olej – najlepiej taki, który ci smakuje (wytopioną słoninę, margarynę, masło, smalec, oliwę z oliwek lub olej rzepakowy). Warto zadbać również o to, aby w jajecznicy pojawiło się nieco soli. Oto kilka polecanych rodzajów jajecznicy dla cukrzyków:

  • Szakszuka, czyli jajka gotowane w pomidorach na dużej patelni
  • Jajecznica wiosenna z cukinią lub szparagami
  • Jajecznica z szynką i cebulą
  • Jajecznica z kiełbasą chorizo i pomidorami
  • Jajecznica z pieczarkami, śmietaną i pietruszką

Jajecznica najlepiej smakuje na ciepło. Właśnie dlatego poleca się ją spożywać tuż po przygotowaniu. Szukając smacznego i pożywnego śniadania o niskim indeksie glikemicznym dla cukrzyków, jajecznica będzie naprawdę fantastycznym pomysłem.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto