Przetwory z wiśni

przetwory z wiśni

Wiśnie to pyszne owoce, które doceniane są w Polsce za swoje cenne właściwości odżywcze. Polacy wykorzystują je już od kilku tysięcy lat w medycynie naturalnej. Wiśnie zawierają bowiem wiele cennych składników mineralnych i witamin, dzięki którym zadbać można o swoje zdrowie. Wiśnie idealnie sprawdzają się również na przetwory domowe, a także polecane są na różne dolegliwości. Jeśli masz kłopoty z zapaleniem pęcherza moczowego, tarczycą albo trawieniem, warto wówczas sięgnąć po domowe przetwory z wiśni.

Przetwory z wiśni - przepisy

Przetwory z wiśni – sprawdzone przepisy na domowe przetwory z wiśni

Przetwory z wiśni są niezwykle popularne w Polsce. Nasi rodacy uwielbiają przyrządzać na zimę różne specyfiki wiśniowe, zwłaszcza konfitury, dżem lub powidła. Dlaczego tak chętnie robimy przetwory domowe z wiśni? Na jakie przepisy wykorzystać można jeszcze wiśnie? Za jakie właściwości najbardziej doceniamy wiśniowe weki? Sprawdź najważniejsze informacje na temat przetworów wiśniowych.

Przetwory z wiśni – sprawdź, co z wiśni przygotować można na zimę

Jakie właściwości mają wiśnie? Dowiedz się więcej na ich temat

Wiśnie doceniane są w Polsce zarówno za swój smak, jak i cenne właściwości. Znajduje się w nich sporo przeciwutleniaczy, dlatego warto spożywać je regularnie w formie np. domowych przetworów. Dzięki wiśniom można skutecznie radzić sobie ze starzeniem się organizmu. Wiśnie świetne są także w profilaktyce przeciwnowotworowej, ponieważ mają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Właśnie dzięki wiśniom można poradzić sobie z problemami serca albo układu naczyniowego. Dostarczyć można też do organizmu cenne składniki mineralne i witaminy. W owocach znajduje się także błonnik, który doskonale radzi sobie ze złym cholesterolem we krwi. Jak widzisz, naprawdę warto spożywać wiśnie, żeby być zdrowym.

Nalewka, powidła, konfitury, dżem i inne domowe przetwory są pomocne m.in. na bezsenność. Robiąc sok z wiśni, dostarczyć można bowiem melatoninę do organizmu, a więc hormon wpływający na regulację rytmu snu. Jeśli więc masz problemy ze snem, warto sporadycznie spożywać 100% przetwory z wiśni. Może okazać się bowiem, że picie soku wiśniowego będzie znacznie skuteczniejsze niż najdroższe suplementy kupione w aptece. Dzięki wiśniom można uregulować swój cały cykl aktywności. Można także z ich pomocą obniżyć gorączkę czy złagodzić ból mięśni. Warto jednak pamiętać o tym, że nie powinno się kupować wiśni, które cały dzień leżą na słońcu. Te zdecydowanie lepiej sprawdzą się w kompocie, cieście albo chłodniku, ponieważ podczas procesu pieczenia i tak wytraci się ich witamina C. Wiśni nie powinno się jeść prosto z drzewa, gdyż sporo w nich bakterii – przed spożyciem należy więc je dobrze spłukać. Co zrobić z kolei, gdy po jedzeniu wiśni dopadną nas kłopoty trawienne? Najlepiej nie popijać ich żadnymi płynami! Można w ten sposób bowiem jeszcze bardziej sobie zaszkodzić.

Ciekawostki na temat wiśni – czy owoce te mogą być zdrowe?

Wiśnie są niezwykłymi owocami, które od dawna wykorzystywane są w medycynie ludowej. Dzięki wiśniom można np. pozytywnie wpłynąć na działanie układu sercowo-naczyniowego. Wszystko dzięki  antocyjanom, które odtruwają i wzmacniają serce, a także pozytywnie wpływają na produkcję czerwonych krwinek. W wiśniach znajduje się również błonnik, dzięki któremu można zmniejszyć ryzyko pojawienia się niektórych chorób. Ochronnie działa również potas, którego w wiśniach jest naprawdę sporo. Warto wspomnieć także o witaminie C, dzięki której możliwe jest uszczelnianie naczyń krwionośnych. Owoce te mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, więc dzięki wiśniom można np. obniżyć gorączkę, zredukować ból mięśni i wzmocnić organizm. Okazuje się, że przetwory z wiśni mogą mieć zatem działanie o wiele silniejsze niż aspiryna!

Dzięki zawartości antyoksydantów w wiśniach można znacznie przedłużyć swoją sprawność fizyczną, ale i psychiczną. Właściwości tych owoców mogą również spowolnić procesy starzenia się organizmu. Wiśnie wykazują również właściwości kojące dla naszego układu moczowego. Wszystko dzięki zawartości sodu i potasu! Wiśnie są również znakomite na odchudzanie, ponieważ mają bardzo mało kalorii – zaledwie 50 kcal w 100 g owoców. Znajduje się w nich błonnik, dzięki któremu będzie można przez dłuższy czas pozostać najedzonym. Błonnik w wiśniach wspomaga również przemianę materii i wpływa pozytywnie na redukcję tłuszczu. Będąc na diecie redukcyjnej, warto więc rozważyć włączenie przetworów z wiśni do swojego menu.

Sprawdzone przepisy na przetwory z wiśni – sprawdź, jak je zrobić!

Nalewka z wiśni – przepis na domową nalewkę wiśniową

Zastanawiasz się nad tym, które przetwory z wiśni są najlepsze? Postaw na domową nalewkę wiśniową, która jest bardzo smaczna i aromatyczna. Możesz podawać ją zarówno do obiadu, jak i deseru dla niespodziewanych gości. Nalewka wiśniowa doskonale smakuje z lodami, ciastem albo innym deserem. Nie dość, że robi się ją naprawdę łatwo, to w dodatku nalewka ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Aby zrobić nalewkę, należy zaopatrzyć się w kilka składników: wiśnie, spirytus, cynamon i cukier. Najpierw powinno się wydrylować wiśnie, gdyż owoce muszą zostać pozbawione pestek. Następnie trzeba przełożyć wiśnie do dużego słoja i zalać je spirytusem. W rondelku rozpuścić trzeba cukier z cynamonem (najlepiej z połową szklanki wody). Syrop przelać należy do słoika z wiśniami, następnie szczelnie go zamknąć i odstawić w ciemniejsze miejsce na około miesiąc. Każdego dnia mieszaj słojem, aby składniki mogły porządnie się w nim ze sobą złączyć. Po tym czasie przelej alkohol do butelki i odstaw na następny miesiąc do „przeleżakowania”.

Nalewka z wiśni to znakomity dodatek do deserów, a także ciast. Można serwować ją niemal z każdym domowym wypiekiem, ponieważ wspaniale podkreśli  ich smak. Dzięki temu, że w nalewce znajduje się cynamon, nie jest ona przesadnie słodka. Alkohol robiony jest na bazie spirytusu, zatem jego smak jest bardzo wyrazisty, będąc jednocześnie mocno owocowy. To propozycja dla tych wszystkich, którzy lubią wysokoprocentowe napoje z niebanalnym charakterem. Domowa nalewka wiśniowa jest znacznie zdrowsza niż te, które zastać można na sklepowych półkach. Chociażby z tego względu warto postawić na domowej produkcji alkohol, którego składu jesteśmy pewni. Warto dodać, że przepis na nalewkę wiśniową jest tak prosty, iż z pewnością znakomicie poradzą sobie z nim nawet te osoby, które jeszcze nigdy same nie przyrządzały alkoholu.

Domowa konfitura z wiśni – sprawdź, jak ją zrobić!

Konfitura z wiśni jest jedną z najsmaczniejszych, jakie można przyrządzić samodzielnie w domu. Będzie ona nie tylko doskonałą przekąską na kanapki, ale też dodatkiem do naleśników i licznych ciast owocowych. Konfiturę robi się wyłącznie z trzech składników – wiśni, cukru i wody. Nie znajdziesz w nich ani grama ulepszaczy i konserwantów, więc jest to przetwór w 100% naturalny. Warto wykorzystać pomysł na wiśniową konfiturę, zwłaszcza gdy masz ich nadmiar w ogrodzie i kompletnie nie wiesz, co z nimi zrobić. Przepis jest prosty, więc z konfiturą świetnie poradzi sobie nawet największy amator w robieniu przetworów owocowych.

W celu przyrządzenia smacznej konfitury z wiśni należy przygotować kilogram cukru oraz wiśni w proporcji 1:1. Robienie przetworu zacznij od usunięcia pestek z wiśni i oczyszczenia ich z ogonków. Wiśnie trzeba też umyć. Następnie należy podgrzać cukier z wodą, aby cukier mógł się w niej rozpuścić. Do tak przygotowywanego syropu należy stopniowo dosypywać wiśnie, wciąż je mieszając. Zostaw wiśnie na 30 minut, żeby zaczęły bulgotać – później ich już nie mieszaj. W ten sposób konfitura zostanie zrobiona z kawałkami owoców, które będą apetycznie podkreślać jej smak i wygląd. Podczas gotowania konfitury należy pamiętać o tym, aby regularnie zdejmować tworzącą się na niej pianę. Wyłącz gaz po upływie 30 minut i przestudź konfiturę. Następnie powtórz cały proces kolejnego dnia i przełóż wiśniową konfiturę do uprzednio wyparzonych słoików. Zakręć je i zawekuj, przewracając do góry dnem.

Warto pamiętać o tym, że konfitura z wiśni może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Może być smacznym dodatkiem do ciasta, ale też lodów, naleśników, słodkich omletów, musów i tarteletek. Możesz zaserwować ją zarówno do twarożku białego na śniadanie, jak i w formie słodkiego dipu do mięsa na obiad lub kolację. Jeśli chcesz zrobić niskosłodzoną konfiturę, ponieważ masz problem z cukrzycą albo insulinoopornością, wystarczy zastąpić biały cukier ksylitolem. To naturalny cukier brzozowy, będący znacznie jednak zdrowszy od tradycyjnego i zawierający w sobie o wiele mniej kalorii niż ten zwykły. Pamiętaj o tym, aby na konfiturę z wiśni wybierać jedynie dojrzałe owoce. Powinno się je zbierać w suchy dzień.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto