Przetwory z buraków

przetwory z buraków

Przetwory z buraków są bardzo popularne w naszym kraju. Od lat przyrządzamy weki buraczane, zwłaszcza że doskonale zdajemy sobie sprawę z witamin, jakie zawierają buraki. Czerwony burak to warzywo o niesamowitych właściwościach zdrowotnych. Doskonale odnajduje się również w kuchni jako dodatek do dań, a także główny składnik wielu z nich. Poza tym buraki wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn i wpływają na poprawę krążenia krwi. Właśnie dlatego tak chętnie robimy z nich przetwory na zimę.

Przetwory z buraków - przepisy

Przetwory z buraków – najlepsze domowe przetwory z buraków na zimę

Przetwory z buraków można spotkać w spiżarniach wielu Polaków. Od lat robimy domowe przetwory buraczane do słoików, aby mieć je na zimę. Tarte buraki spotkać można w różnorodnej formie, np. kiszonych warzyw czy smacznej surówki. Jak zrobić przetwory z buraków? Które przepisy na przetwory z buraków uważa się za najlepsze? Przeczytaj.

Najlepsze przetwory z buraków czerwonych – sprawdź, jak przygotować

Czy powinniśmy jeść przetwory z buraków? Dlaczego warto je robić?

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego warto robić przetwory z buraków. Jedną z najważniejszych zalet buraczanych przetworów jest ich smak. W zależności od tego, w jaki sposób przyrządzimy buraki, mogą być słodkie lub słone. Pasują do wielu dań, m.in. ryb, mięs i serów. Świetnie komponują się z ziemniakami, kaszą i ryżem. Ciężko nie wspomnieć też o przetworach, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Wśród nich wyróżnia się sok buraczany – można go pić samodzielnie lub używać jako składnik koktajli oraz smoothies. Tarte buraczki ze słoika są smacznym dodatkiem do sałatek i kanapek, a krem z buraków może stanowić element zdrowej i sycącej zupy. Ale kulinarne właściwości nie są jedynymi, jakie mają buraki. Oto kilka najważniejszych zalet przetworów buraczanych:

  • Mnóstwo składników odżywczych – dzięki burakom możemy lepiej zadbać o zdrowie. Sporo w nich m.in. błonnika będącego kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i regulacji poziomu cukru we krwi. W burakach jest też duża ilość witaminy C, B6 i kwasu foliowego.
  • Dobry wpływ na układ krążenia – systematyczne jedzenie buraków korzystnie wpływa na układ krążenia. Buraki to cenne źródło naturalnych azotanów, które w naszym organizmie przekształcają się w tlenek azotu. Ten z kolei rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi i poprawiając jej przepływ. Właśnie dlatego mówi się, że regularne spożywanie przetworów z buraków może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i miażdżycy.
  • Możliwość detoksykacji – buraki mają właściwości oczyszczające. Dzięki ich systematycznemu jedzeniu możemy pozbywać się toksyn, a także wielu metali ciężkich z organizmu. Przetwory z buraków mogą wpływać również na oczyszczanie wątroby i zapobiegać jej uszkodzeniom. Badania naukowe sugerują, że niektóre weki z przetworów mogą mieć też cenne właściwości przeciwnowotworowe (dzięki zawartości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych betacyjanów).

Domowe przetwory z buraków na zimę – sprawdź, co zrobić do słoików

Buraki są charakterystyczne w smaku. Jest on dość intensywny, przez co nie każdemu przypadną do gustu. Z reguły wystarczy jednak doprawić je według własnego smaku, aby nabrały odpowiedniego wyrazu. Jak już wiesz, wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Właśnie dlatego dużo osób odtwarza przepisy na przetwory z buraków i robi weki. Jakie domowe przetwory warto robić z buraków?

  1. Buraki w occie – niezwykle smaczne przetwory z buraków, które pasują do serów, mięs, sałatek i kanapek. Buraczki zalewane są wrzącym octem, dzięki któremu przetwór nabiera wyrazistego, intensywnego smaku. Buraki w occie są doskonałym pomysłem na zimę.
  2. Kwas chlebowy z buraków – fermentowany napój o prozdrowotnych właściwościach. W celu przygotowania kwasu należy umyć, obrać i zetrzeć buraki na tarce. Sok mieszamy z wodą, wrzucamy kawałek chleba na zakwasie i zostawiamy w temperaturze pokojowej na kilka dni. W kwasie chlebowym znajdują się cenne dla organizmu probiotyki, które świetnie oddziałują na układ immunologiczny.
  3. Buraczki konserwowe – w celu ich przygotowania należy ugotować buraki, obrać ze skórki i pokroić w kostkę lub paski. Następnie wrzuca się je do słoików i dodaje marynatę z soli, octu, cukru i ziół, po czym pasteryzuje. Buraczki konserwowe genialnie smakują z mięsem i ziemniakami. To świetny pomysł na zdrowe zimowe przetwory.
  4. Buraki marynowane – doskonale pasują do kanapek lub sałatek. Aby przyrządzić przetwory, należy ugotować buraki, obrać ze skórki i pokroić w cienkie plastry. Marynuje się je w zalewie z octu, cukru, soli, gorczycy i innych, ulubionych ziołach.

Jak zrobić przetwory z buraków? Sprawdź polecane przepisy

Kiszone buraki – prosty przepis na buraki na zimę

Kiszone buraki mogą być doskonałym pomysłem na dodatek do dań głównych. Są pyszne i łatwe do zrobienia. Mogą okazać się znakomitym rozwiązaniem na zimę. Buraki uchodzą za produkt mający działanie krwiotwórcze. Sprawdzają się podczas leczenia anemii. Jest w nich również sporo kwasu foliowego niezbędnego kobietom w ciąży. Poza tym buraki mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. W dodatku obniżają też poziom ciśnienia krwi. Na kiszone buraki uważać muszą jednak cukrzycy i osoby zmagające się z insulinoopornością. Sporo w nich cukru, więc kiszone buraki nie będą dobrym pomysłem. Do zrobienia przetworów na zimę potrzebujesz gotowanych buraków, soli, pieprzu, czosnku i liści laurowych.

Najpierw pokrój ugotowane buraki na mniejsze części. Kupując surowe, oczywiście należy je wcześniej ugotować do miękkości, po czym obrać i pokroić. Włóż kawałki warzywa do słoika. Dodaj czosnek, sól, pieprz czarny i liść laurowy. Zalej wodą ponad poziomem buraków. Szczelnie zamknij słoik. Odstaw w miejsce o temperaturze pokojowej na kilka dni – na górze powinna zebrać się piana. Gdy to już się stanie, odstaw słoik na kilka dni do chłodnego miejsca. Dopiero wówczas kiszone buraczki będą idealne do spożycia.

Buraczki z chrzanem – pyszne buraki, idealne do mięsnych potraw

Masz ochotę zjeść mięso z czymś naprawdę rewelacyjnym? Znakomitym przetworem są buraczki z chrzanem. Doskonale komponują się z prawie każdą wędliną i pieczonym kurczakiem czy schabem. Dzięki chrzanowi buraczki świetnie rozgrzewają, co zimą jest oczywiście mocno pożądane. Do przygotowania przetworu potrzebujesz: buraków ćwikłowych, chrzanu, octu winnego, cukru, soli i przypraw do smaku.

Najpierw dokładnie umyj buraki. Nie obieraj ich, koniecznie zostaw korzonki. Włóż buraki do garnka i wlej wodę. Gotuj, aż zrobią się miękkie – powinno to potrwać ok. 1,5 godziny. Po ugotowaniu buraczki muszą zrobić się miękkie. Ostudź je i obierz. Zetrzyj buraki na tarce z grubymi oczkami, po czym przełóż do miski. Obierz chrzan i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Wyłóż na sitku i zalej wrzątkiem, o ile chcesz, żeby chrzan nie zrobił się zbyt ostry. Przełóż go do miski i dodaj sól, cukier oraz ocet. Wymieszaj i dopraw, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodaj chrzan do buraczków i jeszcze raz porządnie zamieszaj. Przekładaj gotowe buraki z chrzanem do wyparzonych, czystych i suchych słoików. Zakręć i pasteryzuj maksymalnie przez 20 minut.

Najważniejsze zalety przetworów z buraków

Buraki w słoikach to często używany w Polsce dodatek do wielu dań. Potrafią nadać potrawom intensywny kolor i charakterystyczny smak. W smaku buraki mają zwykle intensywną, nieco słodkawą nutę, która świetnie komponuje się np. z mięsnymi potrawami. Przetwory w słoikach można wykorzystać w niemal każdym daniu. Pasują do sałatek, zup i przekąsek – zatem nie tylko do dań obiadowych. Ich konsystencja jest miękka, co uwielbiają miłośnicy buraczanych smakołyków ze słoika. Miękkość buraków umożliwia też ich zjadanie przez najmłodszych – może nie w wersji z chrzanem czy octem, ale tarte buraczki jak najbardziej mogą jeść.

Poza tym na ich korzyść przemawia łatwość przechowywania i dostępność. Można przechowywać zawekowane przetwory buraczane przez wiele miesięcy i zjeść je nie tylko zimą, ale o dowolnej porze roku. Dzięki łatwości przechowywania buraków możemy mieć dostęp do świeżych warzyw, nawet gdy nie ma na nie sezonu. Buraki w słoikach będą smacznym i jednocześnie uniwersalnym dodatkiem do niemal każdego dania. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem w kuchni, czy sporo wiesz o gotowaniu, warto eksperymentować z przetworami z buraków.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto