Przepisy na pstrąga

Kilkanaście przepisów na przygotowanie pstrąga
Przepisy na pstrąga

Pstrąg jest jedną z najczęściej używanych ryb w polskiej kuchni. Polacy chętnie przyrządzają go w różnych wersjach – smażonego, wędzonego czy duszonego. Ryba ta najlepiej czuje się w górskich strumieniach oraz rzekach, dlatego należy do jednych z najzdrowszych. W naszym kraju najpopularniejszy jest pstrąg tęczowy – rybę zwykle hoduje się w specjalnych gospodarstwach rybnych. Pstrąg bez wątpliwości jest jedną z najsmaczniejszych, ale i najbardziej wartościowych ryb w Polsce.

Przepisy na pstrąga - przepisy

Przepisy na pstrąga – zbiór pomysłów na pstrąga w różnych wariantach

Przepisy na pstrąga od lat cieszą się ogromnym powodzeniem w naszym kraju. Ryba smakuje wybornie zarówno z piekarnika, będąc pieczona w całości, jak i z patelni – smażona w panierce. Pstrąg jest bardzo zdrową rybą, ponieważ jej mięso jest delikatne i chude. W dodatku zawiera też wiele cennych dla organizmu wartości odżywczych, dlatego pstrąga poleca się zwłaszcza tym, którzy prowadzą zdrowy tryb życia. Sprawdź właściwości odżywcze pstrąga i dowiedz się, jakie przepisy na tę rybę mogą zaskoczyć niezapowiedzianych gości.

Przepisy na pstrąga – dowiedz się, jak przygotować smaczne dania z pstrąga

Właściwości pstrąga – wszystko, co warto wiedzieć o rybie

Pstrąg to ryba uznawana za jedną z najsmaczniejszych w Polsce. Wszystko za sprawą delikatnego i niezwykle chudego mięsa pstrąga, które przy każdym kęsie wręcz rozpływa się w ustach. Jasnoróżowe mięso pstrąga przygotowywać można w wielu wersjach. Smakuje wybornie zarówno z piekarnika, jak i z patelni. Poza walorami smakowymi warto dodać, że pstrąg dostarczyć może do organizmu największą wśród wszystkich ryb ilość kwasów omega-3. Jest to bardzo ważna informacja, zwłaszcza że kwasy te pełnią znaczące funkcje w profilaktyce zarówno chorób serca, jak i całego układu krążenia. Jeśli więc borykasz się z problemami krążenia właśnie, regularne spożywanie pstrąga powinno pomóc uporać się z daną przypadłością. Jedzenie pstrąga pomoże również uzupełnić kwasy DHA i EPA tym, który zmagają się z różnymi chorobami serca.

Jesteś na diecie? Pstrąg będzie więc doskonałą rybą, która sprawdzi się w diecie redukcyjnej. Ryba ta zawiera w sobie bowiem mnóstwo cennego białka, które jest zdrowsze niż białko mięsa, a na pewno szybciej i lepiej niż ono przyswaja się przez ludzki organizm. Poza tym pstrągi mają też mało kalorii, co akurat na diecie redukcyjnej będzie bardzo istotne. W pstrągach jest również dużo substancji mineralnych, takich jak potas, żelazo, magnez, selen, wapń i fosfor. Są też oczywiście cenne dla organizmu witaminy jak na przykład A, D, E oraz witaminy z grupy B. Dzięki jedzeniu pstrągów można więc zadbać o zdrowie swoich oczu, kości czy skóry.

Przepisy na pstrąga – w jakiej formie warto podawać tę rybę?

Najlepsza i najbardziej wartościowa jest ryba gotowana na parze lub pieczona w całości. Właśnie taki pstrąg jest bowiem lekkostrawny oraz najmniej kaloryczny, co dla osób będących na diecie jest akurat bardzo ważne. Pstrąga można też gotować w wodzie – wystarczy zalać go wywarem warzywnym, w którym znajdą się także różne aromatyczne przyprawy. W przypadku gotowania ryby w wodzie trzeba jednak pamiętać o tym, że część składników odżywczych pstrąga może przedostać się do wody – zatem ryba może zostać w ten sposób pozbawiona części wartościowych składników odżywczych.

Rybę można piec również ze świeżymi ziołami, które nadadzą jej niesamowitego smaku i aromatu. Z pstrąga przyrządzisz również przepyszne kotleciki rybne, ale też pieczeń zastępującą mięso. Całość możesz upiec w piekarniku albo na specjalnym ruszcie grilla. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, pamiętaj, aby podstawić pod rybę naczynie, na które będzie mógł kapać tłuszcz – rozpuszczony w ogniu może bowiem wydzielać bardzo szkodliwe dla organizmu substancje. Unikaj też częstego jedzenia pstrąga wędzonego. Ryba w takiej postaci ma bowiem dużo soli, jest tłusta i ciężkostrawna.

Jak jeszcze przyrządzić można pstrąga? Otóż znakomicie smakuje on z patelni, doprawiony ziołami i serwowany później z masełkiem oraz plasterkiem cytryny. Smażona ryba jest jedną z ulubionych przez Polaków form podawania pstrąga. Trzeba jednak pamiętać o tym, że smażone ryby są o wiele bardziej kaloryczne niż grillowane albo pieczone. Pstrąg w panierce jest też ciężkostrawny, gdyż tłuszcz pochodzący z oleju rozgrzewającego patelnię w ¾ ilości przechodzi na rybę. Warto pamiętać o tym, aby nacinać skórę pstrąga przed smażeniem – wówczas ryba nie powinna się zniekształcić podczas obróbki termicznej. W celu zachowania zdrowia i szczupłej sylwetki jedz smażoną rybę tylko od czasu do czasu.

Najlepsze przepisy na pstrąga, które zaskoczą niezapowiedzianych gości

Po czym poznać świeżego pstrąga? Kupowanie ryby, krok po kroku

Aby mieć pewność co do świeżości ryby, najlepiej kupować niewielkie jej kawałki. Niestety często zdarza się bowiem, że duże pstrągi są stare lub przekarmione, zatem kompletnie nie nadają się już do jedzenia. Jako że złowione ryby szybko zaczynają się psuć, zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie ich kupno bezpośrednio od sprzedawcy, hodowcy czy też rybaka. Oto kilka ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas kupowania świeżych pstrągów.

  1. Łuska pstrąga powinna być gładka i przylegająca do jego skóry, a także błyszcząca.
  2. Ryba powinna mieć zwarte mięso, które pod naciskiem palca nie będzie się odkształcać. Musi być jędrne i wracać do pierwotnego kształtu po naciśnięciu ryby.
  3. Kolor skrzeli pstrąga powinien być czerwony albo różowy. Nie może być na nich ani przebarwień, ani uszkodzeń.
  4. Jeśli na rybie będzie widoczny śluz, oznacza to, że jest ona nieświeża.
  5. Oczy ryby również są oznaką jej świeżości. Gdy pstrąg będzie miał wypukłe i błyszczące oczy, ryba jest świeża. Jeśli oczy pstrąga są mętne i zapadnięte, lepiej omiń tę rybę z daleka.
  6. Ości pstrąga powinny przylegać do ciała ryby. Odstające świadczą o jej nieświeżości.
  7. Świeża ryba nigdy nie ma mocno rybiego zapachu.

Staraj się kupować pstrągi ze sprawdzonych źródeł. Najlepsze będą ryby z ekologicznymi certyfikatami ASC i MSC. Takie ryby łowione są w odpowiedzialny sposób, natomiast ich świeżość monitorują certyfikowani dostawcy i rybackie organizacje.

Zbiór pomysłów na pstrąga w różnych wariantach

Szykujesz smaczny obiad dla gości? Warto przygotować więc pstrąga w odsłonach, których goście nie mieli jeszcze okazji spróbować. Oto kilka ciekawych przepisów na pstrąga – tymi potrawami z pewnością zaskoczysz wszystkich przy stole.

  • Pstrąg pieczony z warzywami – to bardzo zdrowe danie, które zawiera mnóstwo cennych witamin dla organizmu. Możesz podać go swoim gościom w towarzystwie ziemniaków, kaszy i surówki z marchwi bądź kapusty kiszonej.
  • Pstrąg z grilla – jeśli masz specjalny ruszt do grillowania ryb, wówczas możesz przygotować pstrąga w wersji grillowej. Najlepiej doprawić go ulubionymi ziołami i podawać z plasterkiem cytryny, posiekanym koperkiem i masłem rozpuszczonym na wierzchu pstrąga. Co ważne, przyrządzenie ryby w tej postaci nie zajmuje wiele czasu.
  • Sałatka z wędzonym pstrągiem – chcesz przyszykować fit danie dla gości? Dobrym pomysłem jest sałatka z wędzonym pstrągiem, warzywami i połówkami jaj. Koniecznie dodaj do sałatki ogórek kiszony i musztardę, które podbiją smak niskokalorycznego dania.
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto