Niskokaloryczne śniadanie

niskokaloryczne śniadanie

Śniadanie uznawane jest za jeden z najważniejszych posiłków dnia. Niektórzy uważają, że bez śniadania nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania. To właśnie śniadanie jako pierwszy posiłek dostarcza energii niezbędnej do pracy. Dzięki niemu można nabrać sił do nauki oraz przyswajania nowych informacji. Śniadanie powinno być jak najlepszej jakości – zbilansowane, pożywne i mało przetworzone. W taki sposób przygotowany posiłek nie zaszkodzi organizmowi – zwłaszcza szczególnie wrażliwemu.

Niskokaloryczne śniadanie - przepisy

Niskokaloryczne śniadanie – ciekawe propozycje na dietetyczne śniadania

Niskokaloryczne śniadanie to doskonały pomysł na posiłek z rana. Śniadanie z niewielką liczbą kalorii polecane jest zwłaszcza dla tych, którzy się odchudzają lub nie mają potrzeby przyswajania wysokokalorycznych potraw z rana. Pomysły na dietetyczne śniadanka mogą być szybkie, tanie i bardzo ciekawe. Co jest najlepsze na lekkie śniadanie? Która potrawa ma mało kalorii i jednocześnie jest bardzo pożywna? Sprawdź ciekawe propozycje na dobre niskokaloryczne śniadanka.

Najlepsze pomysły na niskokaloryczne śniadanie – co na śniadanie na diecie?

Dlaczego warto jeść lekkie śniadanie z rana?

Śniadanie jest posiłkiem, które dostarcza energię do życia. Wiele osób dosłownie nie wyobraża sobie dnia bez rozpoczęcia go od pysznego śniadania. Warto jednak pamiętać, że śniadanie wcale nie musi być wysokokaloryczne. To, że śniadanie ma wiele kalorii, nie zawsze wpływa dobrze na nasz organizm. Niektóre wysokokaloryczne posiłki sprawiają, że źle się po nich czujemy. Co z tego, że dostarczymy do organizmu mnóstwo kalorii z rana, skoro później nie będziemy mieć już na nic siły? Zamiast wysokokalorycznych śniadań, warto sięgnąć po dietetyczne posiłki. Mało kalorii w śniadaniu nie oznacza, że nie ma ono żadnych wartości. Może być wręcz przeciwnie – nie dość, że zapewni energię do działania, to w dodatku nie obciąży żołądka.

Warto zjadać niskokaloryczne śniadanie rano, aby nie stracić energii. Staraj się też nie wypuszczać dziecka z domu bez śniadania. Jeśli go nie zje, może być w szkole szybciej zmęczone. Brak śniadania u dzieci często wiąże się z osłabieniem funkcji poznawczych – dziecko wówczas zaczyna wolniej myśleć, a to na pewno nie pomoże mu na lekcjach. Brak śniadania nie jest dobry również zimą. Jeśli nie zapewnisz sobie energii z rana, możesz doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Narazisz się zatem na typowo zimowe choroby oraz krążące w powietrzu wirusy. Jak widzisz, śniadanie nie tylko zapewnia moc na początek dnia. Wbrew pozorom zależy od niego naprawdę wiele rzeczy. Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, pamiętaj jedynie o redukcji kalorii. Dobre śniadanie wcale nie musi być wysokokaloryczne.

Dietetyczne śniadanie powinno mieć mniej kalorii, ale za to więcej cennych witamin i minerałów. Warto przyrządzać śniadania z dużą zawartością witaminy B – a najlepiej szeregiem witamin z tej właśnie grupy. Witamina B odpowiada za dostarczanie nam niezbędnej z rana energii. Dzięki niej mamy siłę na funkcjonowanie przez resztę dnia. Doskonałym pomysłem jest owsianka na mleku z owocami. Może to być również chudy twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Świetnym i niskokalorycznym śniadaniem jest również pełnoziarniste pieczywo z wędliną i warzywami. We wszystkich tych produktach znaleźć można witaminę B. Nie można o niej zapominać, zwłaszcza że w dużym stopniu ułatwia przewodnictwo impulsów nerwowych w mózgu. Nie da się zaprzeczyć – przyswajając witaminę B, po prostu lepiej myślimy. Dzięki temu możemy szybciej przyswajać informacje, znajdować rozwiązania i osiągać wysokie wyniki w nauce czy pracy. Śniadanie w wielu przypadkach jest podstawą rozwoju psychofizycznego. Nienajedzonego człowieka łatwo można rozpoznać m.in. po tym, że jest ospały i nic mu się nie chce. Nie pozwalaj na to.

Sałatka z halloumi i warzywami – ciekawe i bardzo zdrowe śniadanie

Zastanawiasz się na tym, jakie szybkie śniadanie będzie zarówno zdrowe, jak i niskokaloryczne? Spróbuj przygotować sałatkę. Pomysły na sałatki na śniadanie są bardzo różne – można je przyrządzić z rozmaitych składników na wiele sposobów. W zależności od tego, co lubisz, warto przyrządzić niskokaloryczne śniadanie w postaci sałatki. Jedną z najciekawszych jest sałatka z halloumi i warzywami. Halloumi to jeden z najzdrowszych i najpyszniejszych serów świata. W dodatku nie ma zbyt wiele kalorii w porównaniu m.in. do pleśniowego. Wystarczy zmieszać halloumi z pokrojonymi warzywami i już – zdrowa, niskokaloryczna sałatka na śniadanie gotowa.

Jak zrobić tę dietetyczną sałatkę krok po kroku? Najpierw musisz oczywiście zaopatrzyć się w składniki: ser halloumi, czerwoną cebulę, awokado, ogórek zielony, czerwoną i żółtą paprykę, mix sałat, płatki migdałowe, czarne oliwki, sok z cytryny, oliwę z oliwek, pieprz i sól. Dodać możesz również miód. Przepis na sałatkę jest pyszny i szybki, a także bardzo prosty – nawet amator gotowania powinien znakomicie sobie z nim poradzić. Sałatka będzie smakować doskonale zarówno na pierwsze śniadanie, jak i lunch. Możesz zatem spakować ją do pracy.

Najpierw zmieszaj mix sałat z czerwoną i żółtą papryką. Dodaj pokrojone oliwki, obrane awokado, ogórka i poszatkowaną cebulę. Zostaw w misce na kilka minut – składniki muszą się przegryźć. Rozgrzej oliwę z oliwek na dużej patelni. Wrzuć halloumi pokrojonego w plastry i smaż z każdej strony przez ok. 2-3 minuty, najlepiej na złoto. Zostaw do wystudzenia. Na tej samej patelni usmaż płatki migdałowe – powinny zrobić się chrupiące i delikatnie zarumienione. Odłóż płatki na osobny talerzyk, aby się wystudziły. Następnie zrób dressing. W tym celu wymieszaj oliwę z oliwek, sok z cytryny, sól i pieprz w osobnym naczyniu. Jeśli lubisz sałatki z nieco słodkim smakiem, dodaj odrobinę miodu. Zanim spakujesz sałatkę do pojemniczka lub nałożysz sobie porcję na śniadanie, polej ją dressingiem i dokładnie wymieszaj.

Jak zrobić niskokaloryczne śniadania? Ciekawe propozycje

Sałatka owocowa – dobra nie tylko na letnie dni

Zastanawiasz się, co na śniadanie przygotować możesz, będąc na diecie odchudzającej? Warto zrobić sałatkę owocową, która jest pyszna nie tylko w letnie dni. Nie dość, że jest smaczna, to w dodatku bardzo zdrowa i pełna cennych substancji odżywczych oraz witamin. Co ważne, nie musisz jej przygotowywać wyłącznie latem – smakuje fantastycznie przez cały rok. Można również zrobić ją na pożywne śniadanie dla całej rodziny. Co ciekawe, sałatkę przyrządzisz zaledwie w kilka minut – poradzisz z nią sobie, nawet gdy jesteś amatorem gotowania. Jeśli masz dostęp do owoców sezonowych, do zrobienia sałatki możesz wykorzystać maliny, borówki lub truskawki. Smakują doskonale i zawierają cenne dla organizmu składniki odżywcze. Dzięki takiej sałatce zjedzonej z samego rana na pewno nie poczujesz się ciężko.

Aby zrobić sałatkę, najpierw zaopatrz się we wszystkie niezbędne produkty spożywcze – jest ich zaledwie kilka, w zależności od dostępności owoców: maliny, winogrono, banany, jabłka, gruszki, kiwi i jogurt naturalny. Jeśli nie przepadasz za naturalnym jogurtem, wybierz smakowy jogurt pitny np. malinowy. Obierz owoce, pozbądź się pestek i pokrój wszystko w kostkę. Maliny dokładnie wypłucz i wysusz. Umyj winogrona i pokrój na połówki. Usuń pestki, chyba że je lubisz. Włóż owoce do miski i wymieszaj wszystko razem. Wylej na owoce jogurt naturalny lub smakowy jogurt pitny – w zależności od tego, który smakuje ci bardziej. Schowaj sałatkę na 20 minut do lodówki. Jeśli nie masz czasu albo nie przepadasz za zimą, możesz zjeść ją od razu na śniadanie.

Jajka po benedyktyńsku – zdrowe i niskokaloryczne śniadanie

Chcesz zjeść niskokaloryczne śniadanie bez mięsa? Zamiast tradycyjnej kanapki możesz zdecydować się na smaczne jajka w stylu benedyktyńskim. Wegetariańskie śniadanie w postaci jajek dostarczy do organizmu wielu cennych witamin i minerałów, które zapewniają mnóstwo energii do pracy. Do przyrządzenia pysznego śniadania potrzebujesz jaj, tofu, masła, octu spirytusowego oraz przypraw. W oryginalnym przepisie jest mięso (boczek), ale możesz zastąpić je pokrojonymi na cienkie plastry tofu.

Ubij żółtka z masłem – z obu składników powinna powstać puszysta konsystencja. Sos powinien być gładki, o możliwie jednolitej strukturze. Dodaj pieprz i sól do smaku. Usmaż tofu – powinno się skurczyć jak boczek. Zagotuj wodę i dodaj sól z octem. Włóż jajka do garnuszka, jedno po drugim – uważaj, żeby ich nie roztłuc. Gotuj każde jajko przez 3 minuty – białko musi się ściąć, a żółtko pozostać płynne. Wyjmij jajka z garnuszka i jedz ciepłe, udekorowane plastrami tofu. Dla lepszego smaku polej sosem z żółtek i masła, oprószając ziołami.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto