Desery bezglutenowe

desery bezglutenowe

Dzisiejsze trendy żywieniowe sprawiają, że coraz więcej ludzi baczniej przygląda się swoim talerzom. Wśród najczęściej wybieranych produktów pojawiają się bezglutenowe. Dieta bez glutenu jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z celiakią, a także nietolerancją glutenu. Szukając zdrowych i alternatywnych produktów dla klasycznych, warto również przyjrzeć się produktom bez glutenu. Na sklepowych półkach nie brakuje deserów bezglutenowych. Nie zawsze warto jednak przepłacać – lepiej samemu zrobić zdrowy deser bez glutenu, oszczędzając pieniądze i mając pewność co do składu słodkości.

Desery bezglutenowe - przepisy

Desery bezglutenowe – proste przepisy na smaczne desery bez glutenu

Desery bezglutenowe cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Polacy pokochali szybkie, smaczne i łatwe do zrobienia słodkości bez glutenu. Zwłaszcza osoby zmagające się z celiakią często przyrządzają przepisy na desery bezglutenowe, chcąc zachować jak najlepsze zdrowie. Proste przepisy na bezglutenowe desery mogą być nie tylko bardzo smaczne, ale i stosunkowo tanie. Trzeba tylko wiedzieć, jakie składniki najkorzystniej kupić. Sprawdź jak zrobić desery bezglutenowe.

Szybkie, tanie i proste przepisy na desery bezglutenowe – naucz się robić

Zalety i wady deserów bezglutenowych

Często słyszy się o zagadnieniu, jakim są przepisy na desery bezglutenowe. W sklepach można trafić na masę produktów bez glutenu, które są smaczne i odpowiednie dla osób z nietolerancją glutenu. Czy jednak na pewno wiemy, czym tak właściwie jest gluten? Otóż jest to białko znajdujące się m.in. w jęczmieniu, życie i pszenicy. Większość osób nie będzie mieć z nim problemu, ale istnieje grupa ludzi cierpiących na chorobę autoimmunologiczną, jaką jest celiakia. Jedząc produkty z glutenem, osoby zmagające się z celiakią mogą mieć poważny problem z jelitami i zaburzenia wchłaniania niektórych składników odżywczych. Poza celiakią groźna może być sama nadwrażliwość na gluten,  który często powoduje niepożądane reakcje organizmu po jego spożyciu.

Największą zaletą produktów bezglutenowych jest fakt, że są bezpieczne dla osób walczących z celiakią i nietolerancją glutenu. Właśnie dla takich ludzi polecane są desery bezglutenowe, a także inne dania bez tego białka. Produkty będą alternatywną opcją, ale wciąż bardzo smaczną i zdrową. Dieta bezglutenowa może być elementem świadomego żywienia. Oznacza to, że ograniczając białko, można zróżnicować jadłospis i eksperymentować ze zdrowymi produktami, smakami czy fakturami. Produkty pozbawione glutenu niekiedy okazują się znacznie zdrowsze niż tradycyjne. Pszenicę czy inną mąkę z glutenem zastępuje się bowiem wartościowszymi składnikami, takimi jak orzechy lub ciecierzyca. Dzięki temu można znacznie poprawić lub całkiem przebudować swoje menu.

Niestety, nawet desery bezglutenowe mają swoje wady. Jeśli nie robisz ich sam, tylko kupujesz gotowe, cena może być znacznie wyższa niż tradycyjnych słodkości. Poza tym wybór bezglutenowych deserów zwykle jest mniejszy niż klasycznych. W celu poprawienia smaku i konsystencji, do wielu deserów bez glutenu dodaje się dużą ilość tłuszczu i cukru. Warto mieć to na uwadze, borykając się z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2. Nie można też zapominać, że desery bezglutenowe nie są najzdrowsze na świecie. Niektórzy mylnie uważają, że jak coś nie ma glutenu, to jest zdrowe. To powszechny błąd, przez który ludzie jedzą więcej produktów bezglutenowych – czasem bez opamiętania, co prowadzi do znacznego przybierania na wadze.

Bezglutenowe nie oznacza bez kalorii! Warto o tym pamiętać, chcąc zachować równowagę w swoim jadłospisie. Przed sięgnięciem po bezglutenową żywność, koniecznie sprawdź jej skład i wartości odżywcze. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jedzenie ci nie zaszkodzi. W razie wątpliwości koniecznie skonsultuj się z dietetykiem, aby dostosować dietę wykluczającą gluten do swoich rzeczywistych potrzeb.

Bezglutenowa szarlotka – upiecz sam, krok po kroku

Szarlotka jest jednym z ulubionych ciast w naszym kraju. Oryginalnie robi się ją z mąki pszennej, która niestety nie służy osobom mającym problemy z tolerancją glutenu. Warto więc przygotować alternatywne składniki, aby upiec z nich pyszne ciasto. Zaopatrz się w następujące produkty spożywcze: cukier biały i waniliowy, masło, jajka, jabłka, mąka bezglutenowa, sól, cukier puder i cynamon. To wszystko, czego będziesz potrzebować do upieczenia smacznej szarlotki.

Najpierw wyłóż blaszkę papierem do pieczenia. Następnie pokrój masło w kostkę. Wysyp cukier, mąkę, sól i cukier waniliowy na stolnicę. Dokładnie wymieszaj, po czym dodaj masło i je posiekaj. Dorzuć jajko i zagnieć ciasto. Gdy już będzie gotowe, podziel je na równe dwa kawałki i zawiń w folię spożywczą. Jeden kawałek powinien wylądować w lodówce, a drugi w zamrażalniku. Po ok. godzinie wyciągnij ciasto z lodówki, rozwałkuj i umieść na spodzie blaszki. Wygładź do dna i schowaj do lodówki na pół godziny.

Opłucz, osusz i obierz jabłka – koniecznie usuń gniazda nasienne. Pokrój owoce w małą kostkę i wrzuć do garnka. Dodaj cynamon (półtorej łyżeczki) i całe opakowanie cukru waniliowego. Wymieszaj wszystko i gotuj do miękkości. Odstaw jabłka do przestudzenia. Następnie nastaw piekarnik na 175 st. C i piecz ciasto przez 15 minut, aż się zarumieni. Wyjmij i wystudź. Wyłóż jabłka na podpieczone ciasto, po czym zetrzyj na nie ciasto z zamrażalnika – najlepiej na tarce o grubych oczkach. Bezglutenową szarlotkę piecz przez ok. 50 minut. Po przestygnięciu wyjmij z foremki i posyp cukrem pudrem.

Jak zrobić desery bezglutenowe? Łatwe i smaczne słodkości bez glutenu

Makowiec bezglutenowy – sprawdź, jak go zrobić

Makowiec bezglutenowy to doskonałe ciasto nie tylko na Wielkanoc, ale też na popołudnie z rodziną i gośćmi. Fantastycznie smakuje w towarzystwie kawy lub herbaty. Makowiec to naprawdę pyszna słodka przekąska, którą można również zrobić na prezent z dowolnej okazji. Oryginalnie ciasto robi się na mące pszennej. W wersji bezglutenowej świetnie zastąpi ją np. mąka jaglana. Ciasto drożdżowe bez glutenu z masą makową zachwyci każdego, kto go spróbuje. Wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem, zapachem i konsystencją. Jest tak pyszne, że powinno zniknąć w mgnieniu oka. Do przygotowania makowca potrzebujesz kilku składników: mleko 3,2%, mąka kukurydziana, cukier, drożdże świeże, mąka jaglana, skrobia ziemniaczana, twaróg sernikowy, masa makowa i masło. Jeśli chodzi o sprzęty domowe, nie zapomnij o robocie kuchennym lub mikserze.

Przepis na makowiec bezglutenowy jest bardzo prosty. Wystarczy stosować się wskazówek, aby przygotować naprawdę smaczne ciasto. Mąkę należy wsypać do jednej miski i porządnie wymieszać. Do szklanki należy dodać pokruszone drożdże, cukier, mieszankę mąk i ciepłe mleko. Dokładnie wymieszaj całość i odstaw rozczyn do ciepłego miejsca na ok. kwadrans – niech wyrośnie. Dodaj pozostały cukier do miski z mąką, a także wyrośnięty odczyn, rozpuszczone masło i twaróg. Wyrób ciasto robotem kuchennym lub mikserem. Odstaw wyrobioną masę na ok. 60 minut w ciepłe miejsce – niech wyrośnie. Zagnieć wyrośnięte ciasto ręcznie – niech potrwa to minimum kilka minut. Rozwałkuj i wyłóż na blaszce do pieczenia. Rozsmaruj masę makową po cieście – powinna mieć temperaturę pokojową. Zwiń ciasto w rulon i piecz w piekarniku w 180 st. C przez ok. 50 minut. Gotowe ciasto możesz udekorować lukrem.

Czy warto jeść desery bezglutenowe?

Oczywiście, że tak! Jeśli zmagasz się z problemem nietolerancji glutenu albo celiakią, możesz spróbować deserów bezglutenowych. Dzięki nim będziesz mógł bezpiecznie cieszyć się smakiem słodkości – jednak bez ryzyka dla zdrowia. Warto dodać, że nawet osoby niemające nietolerancji na gluten często jedzą go za dużo. Jeśli od czasu do czasu zjesz deser bez tego białka, zmniejszysz ogólną ilość spożywanego glutenu – twój układ pokarmowy ci podziękuje.

Jeśli twój deser oparty będzie np. na orzechach, tapioce, ryżu czy mące kokosowej, dostarczysz wraz z nim wiele cennych składników mineralnych i witamin do organizmu. Jak widzisz, naprawdę warto jeść desery bezglutenowe – oczywiście pod warunkiem, że robi się to z umiarem, bo w nadmiarze każda rzecz może zaszkodzić.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto