Cukrzyca w ciąży

cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży - jest to choroba, która dotknęła kobietę jeszcze przed zajściem w ciążę. Ciężarna choruje na cukrzycę typu 1 lub typu 2. Kobieta jest w stanie zachować odpowiednią dietę, jednocześnie wdrażając wskazane leczenie. Dzięki czemu czynniki ryzyka są bardzo małe, a powikłania dla dziecka są minimalizowane. Oczywiście ciężarna z cukrzycą musi znajdować się pod specjalną opieką lekarską nie tylko w trakcie trwania samej ciąży, ale również do 3 miesięcy po porodzie.

Cukrzyca w ciąży - przepisy

Cukrzyca w ciąży - przepisy na dania dla kobiet z cukrzycą ciążową

Na szczęście dzisiejsze możliwości medycyny wspierają kobiety, które chcą zajść w ciążę mimo choroby, jaką jest cukrzyca. Należy jednak pamiętać, iż cukrzyca w ciąży wymaga specjalnego traktowania. Dlatego warto dowiedzieć się, co jeść, aby zarówno dziecko, jak i również mama były zdrowe.

Cukrzyca w ciąży a cukrzyca ciążowa

Na pewno dla wielu z nas ciężarna z cukrzycą kojarzy się z tym, iż nabawiła się cukrzycy ciążowej. Czy jednak tak jest zawsze? Okazuje się, że cukrzyca w ciąży jest zupełnie innym stanem chorobowym niż cukrzyca ciążowa. Przyczyny każdej z tych jednostek chorobowy są nieco inne. Warto więc wyjaśnić te dwie sytuacje, aby dokładnie dowiedzieć się, jak leczyć ciężarną, a także jaka glukoza godzinę po posiłku w ciąży powinna być prawidłowa.

Aby dowiedzieć się, jakie leczenie wprowadzić, a także, co jeść w czasie ciąży, należy wcześniej zrozumieć, czym jest:

  • Cukrzyca w ciąży - przyczyny tej choroby leżą w niewydolności trzustki. W przypadku cukrzycy typu 2 trzustka produkuje zbyt dużą ilość insuliny, jednak nie jest ona spożytkowana tak, jak trzeba, wtedy dochodzi do insulinooporności. Leczenie cukrzycy typu 2 najczęściej polega na podawaniu odpowiedniej ilości insuliny. Cukrzyca typu 1 jest trudniejsza w leczeniu w czasie ciąży, przez co czynnika ryzyka dla dziecka i samej ciężarnej są dużo większe. Może się okazać, że ciężarna nie wiedziała, że choruje na cukrzycę typu 1, a dowie się o niej dopiero w czasie ciąży.
  • Cukrzyca ciążowa - przyczyny cukrzycy ciążowej leżą w nieprawidłowym metabolizmie. Dlatego ważna jest glukoza godzinę po posiłku w ciąży, która powinna wynosić poniżej 140 mg/dl, natomiast 2 godziny po posiłku, musi wynosić poniżej 120 mg/dl. Jeżeli wyniki są nieprawidłowe, ciężarna z cukrzycą ciążową musi znaleźć się pod specjalistyczną opieką, a także obowiązuje ją odpowiednia dieta.

Glukoza godzinę po posiłku w ciąży - normy

Już wiemy, na jakim poziomie powinna znajdować się glukoza godzinę po posiłku w ciąży, aby mieć pewność, że kobieta nie ma problemów zdrowotnych z cukrzycą. Jednak warto wiedzieć również, jakie wyniki są niepokojące, a także, o czym mogą one dokładnie świadczyć. Oczywiście nie zapomnijmy o tym, że ostatecznie każde wyniki powinny być konsultowane z lekarzem, który będzie mógł od razu wprowadzić odpowiednie leczenie.

Czynniki ryzyka dla dziecka i kobiety ciężarnej sprawdza się, jeżeli glukoza godzinę po posiłku w ciąży oraz 2 godziny po obciążeniu będą wahać się powyżej wcześniej wspomnianych wartości. Jeżeli godzinę po podaniu glukozy wartość glikemii przekracza 180 mg/dl, wtedy mówimy o cukrzycy ciążowej. Natomiast cukrzyca w ciąży jest stwierdzana, jeżeli po 2 godzinach po obciążeniu, wskaźnik glikemii wynosi powyżej 200 mg/dl lub też jeżeli pomiar glukozy w dowolnym momencie wyniesie ponad 200 mg/dl.

Cukrzyca w ciąży, a leczenie

Najczęściej cukrzyca ciążowa nie niesie ze sobą zbyt dużego ryzyka, iż pojawią się pewne powikłania dla dziecka. Oczywiście należy dowiedzieć się, jak leczyć taką przypadłość, ponieważ brak odpowiedniej profilaktyki może wywołać niebezpieczne skutki, przez co dziecko może być zagrożone hipoglikemią, czy też zbyt dużą wagą urodzeniową.

Jeżeli przyczyny nieprawidłowych wartości glikemii leżą u podstaw cukrzycy typu 1 lub 2, to powikłania dla dziecka mogą być poważniejsze. Niestety ciężarna z cukrzycą jest bardziej narażona na poronienia, a także wystąpienia wad wrodzonych u dzieci. Leczenie jest zatem mocno dostosowane do typu cukrzycy, na który choruje kobieta. Jednocześnie określane są czynniki ryzyka.

Chcąc się dowiedzieć, jak leczyć i kiedy zacząć odpowiednie przygotowania do ciąży, jest uzależnione od typu cukrzycy. Należy jednak mieć na uwadze, że cukrzyca typu 1 przyczynia się do tego, iż starania o dziecko powinny być bardziej przemyślane. Kobieta pod opieką specjalistów powinna ocenić czynniki ryzyka, a także potencjalne powikłania dla dziecka. Zastanawiając się, od czego zacząć takie przygotowania, na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na szczegółowe badania, a także konieczność wyregulowania poziomu cukru. Kiedy już kobieta zdecyduje się na zajście w ciąże, powinna szczególnie zadbać również o suplementację witaminy D oraz kwasu foliowego.

Dieta dla ciężarnej z cukrzycą - co jeść przy cukrzycy w ciąży?

Kiedy kobieta, która choruje na cukrzycę, dowiaduje się, że jest w ciąży, na pewno chce się dowiedzieć, jaka dieta ją obowiązuje, aby chronić siebie i dziecko. Jedną z najważniejszych porad, jest zaprzyjaźnienie się z wagą, ponieważ odmierzanie poszczególnych składników pozwoli przeliczyć wartości odżywcze, tłuszcze oraz węglowodany. Należy pamiętać, aby ciężarna z cukrzycą jadła od 6 do 7 posiłków dziennie.

Jednak oznacza to dokładnie, iż powinna zjadać 3 główne posiłki, natomiast 3-4 posiłki powinny być uznane za przekąski. Specjaliści zgodnie uznają, że chcąc się dowiedzieć, jak leczyć skutecznie cukrzycę w ciąży, aby wyeliminować powikłania dla dziecka, należy dbać o odpowiednią dietę. Oczywiście to nie spowoduje, że przyczyny cukrzycy zostaną wyeliminowane, ale pomoże to unormować wskaźniki glikemii.

Przepisy na zdrowe dania przy cukrzycy w ciąży

Przepisy na dania oraz przekąski powinny być dokładnie przemyślane. Należy wybierać warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i makarony. Oprócz tego kobieta w ciąży powinna pamiętać, co jeść i kiedy. Do takich propozycji zalicza się m.in.:

  • Filet z piersi kurczaka duszony na parze, a także 2-3 małe ziemniaki, wraz z brokułem lub surówką z jabłka i marchewki
  • Filet piersi z kurczaka faszerowana kaszą pęczak oraz pieczarkami
  • Kotlety mielone z indyka z mizerią przygotowaną na jogurcie naturalnym
  • Zupa warzywna z brokułem, kalafiorem, marchewką i ziemniakami
  • Kotlety mielone z królika z dodatkiem szpinaku z czosnkiem i serem mozzarella

Jeżeli ciebie też spotkała cukrzyca ciążowa i chcesz zadbać o siebie oraz wiedzieć, co jeść, warto skupić się również na odpowiednich przekąskach. Świetnie sprawdzą się na przykład lekkie dania w postaci muffinek, sałatek, lub makaronowych zapiekanek. Od czego cukrzyca ciążowa na pewno nie zostanie pogłębiona? Jeżeli dieta będzie bogata w takie owoce jak arbuzy, brzoskwinie, ananasy, grejpfruty, maliny, melony, czy też poziomki.

Od czego stan cukrzycowy może zostać pogorszony?

Wiedząc, jakie przykładowe przepisy na zdrowe dania są polecane kobiecie w ciąży chorującej na cukrzycę, możemy spodziewać się, że niedotrzymanie takich zasad będzie miało bardzo przykre konsekwencje. Przede wszystkim dieta cukrzycowa nie będzie skuteczna, jeżeli ciężarna nie będzie jadła o stałych porach. Kobieta w ciąży powinna wiedzieć, kiedy musi zjeść kolejny posiłek, aby nie doprowadzić do dużych wahań glikemii.

Ponadto przygotowując konkretne dania, należy wykorzystywać przepisy dedykowane diabetykom. Należy również pamiętać, od czego będzie szybko wzrastać poziom cukru we krwi. Będzie się tak działo, jeżeli w diecie znajdą się słodycze, słodziki, jasne pieczywo, jasne makarony oraz ryż. Mając już świadomość, od czego poziom cukru przyrasta zbyt wysoko, będziemy wiedzieli, jak leczyć cukrzycę w ciąży, a także, jakie przepisy komponować w swojej diecie.

Cukrzyca w ciąży, a czynniki ryzyka dla dziecka i przyszłej mamy. Zobacz, jakie przepisy może stosować ciężarna z cukrzycą, aby zminimalizować powikłania dla dziecka.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto