Jak powstaje masło orzechowe

Produkcja masła orzechowego nie jest trudnym procesem. Na samym początku wybrane orzechy należy dokładnie wyłuskać i oczyścić. Kolejnym etapem jest prażenie, które trwa kilkanaście minut. Następnie orzechy są poddawane mieleniu. Samo mielenie trwa do momentu uzyskania pożądanej konsystencji.

Po otrzymaniu gotowego masła orzechowego można dodać do niego inne składniki, które pozwolą wyróżnić go smakiem i właściwościami. Są to m.in. różnego rodzaju przyprawy np. cynamon, a także miód, suszone owoce, kakao, wiórki kokosowe, białko serwatkowe, sól, czy czekolada.

Rodzaje masła orzechowego

Na rynku dostępne są różne rodzaje masła orzechowego. Początkowo produkt ten był wytwarzany głównie z orzeszków ziemnych (arachidowych). Obecnie spotkać można również masła na bazie orzechów nerkowca, włoskich, brazylijskich, pistacjowych lub laskowych. Ponadto niektórzy producenci oferują również masła, które są połączeniem kilku gatunków orzechów.

Masło orzechowe, w zależności od długości procesu mielenia, można zakupić w dwóch formach. Pierwsza z nich cechuje się gładką konsystencją, co oznacza, iż wszystkie orzechy zostały dokładnie zmielone. Proces ten zazwyczaj trwa nieco dłużej. Natomiast drugi rodzaj zawiera kawałki orzechów, co na etykiecie produktu zostało określone jako „crunchy”.

Kupując masło orzechowe, można natrafić na określenie „pasta orzechowa” lub „krem orzechowy" (sprawdź na: https://www.notino.pl/zdrowa-zywnosc/kremy-orzechowe/). Okazuje się, iż wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego produktu i często używa się ich wymiennie.

Co powinno znaleźć się w dobrej jakości maśle orzechowym

Główna zasada wyboru masła orzechowego brzmi – im krótszy skład, tym lepiej. Dobrej jakości masło orzechowe powinno zawierać 100% orzechów i nic poza tym. Wszystkie inne masła, w których występuje ok. 40 czy 50% orzechów uważa się za produkty o niskiej jakości. W ich składzie znaleźć można dodatkowe składniki, które m.in obniżają jego walory zdrowotne. Są to głównie:

  • sól;
  • aromaty;
  • barwniki;
  • emulgatory;
  • oleje roślinne;
  • mleko w proszku;
  • środki przeciwzbrylające;
  • cukier lub inne substancje słodzące.

Na co uważać kupując masło orzechowe

Jednym z ważniejszych aspektów świadczących o jakości masła orzechowego jest cena. Te produkty, które są dość tanie, zazwyczaj nie mają dobrego składu, a sama zawartość orzechów w tego typu masłach jest niska.

Kolejną kwestią jest rodzaj stosowanych orzechów. Przykładowo orzechy arachidowe są silnie alergenne, dlatego osoby, które są na nie uczulone, powinny całkowicie wyeliminować z diety produkty na ich bazie. Jednakże niektóre orzechy takie jak np. włoskie czy nerkowca cechują się wysoką zawartością prozdrowotnych kwasów tłuszczowych, których często brakuje w naszych jadłospisach.

Warto również zwracać uwagę na etykiety produktów. Jeżeli w składzie danego masła orzechowego dominują substancje słodzące, oleje, czy inne wyżej wymienione składniki warto wtedy zrezygnować z kupna tego produktu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej