Właściwości odżywcze mięsa wieprzowego

Wieprzowina uznawana jest przez większość z nas za wysokokaloryczny oraz wysokotłuszczowy gatunek mięsa. Tymczasem niektóre rodzaje wieprzowiny, jak na przykład szynka nie zawierają zbyt dużej liczby kalorii oraz mogą stanowić ważny element dobrze zbilansowanej diety.

Wartość kaloryczna oraz zawartość tłuszczu w mięsie wieprzowym są uzależnione od tego, z jakiego elementu ono pochodzi, najbardziej kaloryczny jest boczek, który zawiera około 320 kcal w 100g, a najmniej szynka, charakteryzująca się wartością kaloryczną około 120 kcal na 100g.

Mięso wieprzowe stanowi bogate źródło pełnowartościowego białka, które dostarcza nam wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych (czyli takich, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie).

Znajdziemy w nim również witaminy z grupy B (witaminę B1, B2, B6 oraz witaminę B12), które warunkują właściwe działanie systemu nerwowego, układu metabolicznego oraz przemian hormonalnych w organizmie. W mięsie wieprzowym występuje także potas, magnez i wapń, a zawartość cholesterolu oraz tłuszczów nasyconych jest niższa niż w przypadku wołowiny czy jagnięciny.

Opisując mięso wieprzowe nie sposób również nie wspomnieć o wysokiej zawartości żelaza w wersji hemowej, czyli lepiej przyswajalnej przez organizm. W połączeniu z witaminą B12, wpływa ono pozytywnie na pracę układu krwiotwórczego oraz zapobiega powstawaniu anemii.

Rozsądne spożycie mięsa jest wskazane zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie oraz sportowców, jak również chorujących na anemię spowodowaną niedoborami żelaza.

Należy jednak pamiętać, że mięso powinno stanowić jedynie niewielki element dobrze zbilansowanego posiłku. Oprócz niego powinny się tam znaleźć węglowodany, najlepiej w wersji pełnoziarnistej (grube kasze, pełnoziarniste pieczywo, naturalny ryż, razowe makarony, naturalne płatki zbożowe), zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, olej rzepakowy i lniany, orzechy, nasiona, pestki, awokado), jak również dużo ilość warzyw i owoców, ze szczególnym naciskiem na te pierwsze.

Czy świnka zmieści się w koszyczku, czyli wieprzowina na Wielkanoc
Czy świnka zmieści się w koszyczku, czyli wieprzowina na Wielkanoc

Jak często można jeść mięso?

Ilość spożywanych produktów mięsnych jest sprawą indywidualną, jednak coraz więcej badań wskazuje na to, że należy w ich przypadku zachować umiar. Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), nie powinniśmy przekraczać ilości 500g mięsa czerwonego na tydzień. W szczególności dotyczy to przemysłowo przetworzonych produktów mięsnych, dlatego mięso warto przygotowywać samodzielnie.

Jak przygotować wieprzowinę?

Przyrządzając dania na Wielkanoc lub inne uroczystości, jak również przy codziennym gotowaniu często sięgamy właśnie po mięso wieprzowe. Paleta potraw, które możemy przyrządzić z jego udziałem jest naprawdę szeroka.

Wieprzowina jest stałym elementem aromatycznych gulaszów, potrawek oraz innych dań jednogarnkowych, które cenimy nie tylko ze względu na smak, ale również szybkość przygotowywania. Mięso wieprzowe świetnie łączy się z warzywami (przykładowo papryką czy pomidorami), a także pieczarkami i cebulą.

Nieodłącznym elementem wielu niedzielnych obiadów są również kotlety schabowe, lubiane zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe.

Wieprzowinę najczęściej podajemy w formie pieczonej, smażonej, duszonej lub gotowanej. Jest również stałym elementem grillowych imprez.

Jeśli planujemy upiec mięso wieprzowe, najlepiej sprawdzą się takie rodzaje jak boczek, schab, szynka czy karkówka. Czas pieczenia wieprzowiny uzależniony jest od wielkości kawałka mięsa, przyjmuje się, że na każdy kilogram produktu przypada 60 minut pieczenia. Temperatura uzależniona jest od rodzaju mięsa oraz oczekiwanych efektów i wynosi od 180 do nawet 250 stopni.

Do smażenia mięsa wieprzowego najlepiej nadaje się schab, szynka, polędwica oraz karkówka. Mięso najlepiej pokroić na kawałki, można je również delikatnie rozbić tłuczkiem. Wieprzowinę należy posolić bezpośrednio przed smażeniem, tak aby nie dopuścić do jej stwardnienia.

Przed gotowaniem, wieprzowinę należy dokładnie wymyć, a następnie włożyć do wrzącej wody. Mięso gotujemy na wolnym ogniu przez około 1,5 do 2 godzin z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, soli oraz pieprzu. W trakcie gotowania należy sprawdzać poziom wody (powinien być zawsze powyżej poziomu mięsa) i w razie potrzeby dolewać.

Niezależnie od sposobu przygotowania, mięso wieprzowe warto zamarynować w mieszance przypraw przed zastosowaniem obróbki kulinarnej. Uzyskamy wówczas nie tylko atrakcyjny smak i aromat mięsa, ale również jego odpowiednią teksturę.

Jakich ziół i przypraw warto użyć przyrządzając mięso wieprzowe? Poza oczywistym wyborem soli i pieprzu (z którymi zresztą wieprzowina smakuje świetnie), warto również poeksperymentować z innymi dodatkami. Świetnie sprawdzi się tymianek, majeranek, cząber, kminek oraz rozmaryn.

Więcej na www.pewnejestjedno.pl

Golonka w musztardzie i piwie z kapustą zasmażaną z przepisu Grzegorza Zawieruchy

Czy świnka zmieści się w koszyczku, czyli wieprzowina na Wielkanoc
Czy świnka zmieści się w koszyczku, czyli wieprzowina na Wielkanoc

Składniki:

Golonka:

  • 1 kg golonki z kością
  • 3 liście laurowe
  • 3 ziela angielskie
  • 1 łyżka suszonego majeranku

Marynata:

  • 1 łyżka musztarda Dijon
  • 100 ml piwa
  • 0,5 łyżeczki słodkiej papryki
  • 0,5 łyżeczki suszonego tymianku
  • 1 łyżka miodu

Kapusta zasmażana:

  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 0,5 dużej cebuli
  • 3 ziarenka ziela angielskiego
  • 3 liście laurowe
  • 0,5 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka kminku

Zasmażka do kapusty:

  • 1,5 łyżki mąki pszennej
  • 150 g boczku wędzonego
  • 1,5 łyżki masła
  • 0,5 dużej cebuli

Sposób przygotowania:

Golonkę gotujemy do miękkości około 1,5 h z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego i majeranku. W międzyczasie gotujemy pokrojoną kapustę. Dodajemy do niej kminek, posiekaną cebulę, ziele angielskie, liście laurowe i słodką paprykę. Na patelni smażymy boczek. Jak boczek już będzie rumiany, to dodajemy masło i mąkę. Taką zasmażkę dodajemy do kapusty. Golonkę przekładamy do naczynia żaroodpornego. Smaruje wcześniej przygotowaną marynatą. W piekarniku pieczemy golonkę około 15 minut, w 180°C, podlewając co jakiś czas piwem. Pod koniec grillujemy golonkę około 5 minut w temperaturze 240°C. Golonkę podajemy na zasmażanej kapuście.

Polskie Mięso

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej